Zostały tylko ślady podków …

W niedzielę 7 września w Olszewie odbyły się uroczystości upamiętniające 75 rocznicę stoczonej tu bitwy. Bitwę pod Olszewem stoczyła Suwalska Brygada Kawalerii z pancernym oddziałem niemieckim. Starcie trwało przez kilka godzin, jednak pomimo poświecenia i brawury Polaków przewaga wroga była znacząca. Szwadrony polskie poniosły ogromne straty, aby uniknąć ataku samolotów przed świtem dowództwo zdecydowało o wycofaniu się. Na polu walki zostali zabici i ciężko ranni, do których nie można było podejść. Olszewo zostało niemal doszczętnie spalone, z pożogi ocalał zaledwie jeden dom i kuźnia.
Po walce Niemcy zabili mężczyzn.  Na znak zwycięstwa spalili ostatni ocalały dom. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej w bitwie pod Olszewem Niemcy stracili około stu różnego rodzaju pojazdów, zginęło także około stu ich żołnierzy i oficerów.  Po stronie polskiej poległo ponad 50 żołnierzy i oficerów, a ponad stu było rannych. Za poniesione w walce straty Niemcy spacyfikowali wieś. Palili zabudowania, dobijali rannych żołnierzy polskich, rozstrzeliwali wziętych do niewoli jeńców – w Olszewie zginęły 53 osoby cywilne, 30 jeńców. 

Pierwsze obchody rocznicowe spontanicznie przygotowywali mieszkańcy, dziś rolę tę przejął samorząd gminy Brańsk. W rocznicę bitwy pod pomnikiem upamiętniającym ofiary bitwy po raz kolejny zebrali się mieszkańcy, uczniowie, przedstawiciele władz, świadkowie bitwy i rodziny tych, którzy pod Olszewem walczyli i oddali życie. Żyjący świadkowie tamtych wydarzeń są coraz bardziej nieliczni, obecna była Genowefa Mazur, mieszkająca obecnie Hodyszewie. Żyje już tylko jeden uczestnik bitwy rotmistrz Henryk Prajs, jednak w tym roku ze względu na stan zdrowia nie mógł on uczestniczyć w uroczystościach, oddając hołd historii przekazał list, który odczytano przy pomniku.  Na tej uroczystości byli także przedstawiciele naszego Szwadronu, debiut w mundurze miał najmłodszy w Szwadronie 14-letni Czarek Chrabołowski. W tym roku towarzyszyła ułanom żeńska sekcja rekonstrukcyjna. Byliśmy obecni już kolejny raz, by zaświadczyć, że pamiętamy.

W Olszewie przypomniano historię bitwy. Następnie młodzież z Gimnazjum w Glinniku przedstawiła część artystyczną. Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych w bitwie pod Olszewem, odbył się apel poległych. Kulminacyjnym punktem spotkania była Msza Święta, której przewodniczył Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prof. Tadeusz Syczewski.

więcej www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/uczczono-75.-rocznice-bitwy-pod-olszewem–14047.html