Nasze konie

 

ARES – wałach, polski koń szlachetny półkrwi, maść gniada, urodzony 09.08.2007 roku. Ojciec TEXAS – pełna krew angielska, matka – AMFORA –   polski koń szlachetny półkrwi. To zwierzę spokojne, opanowane, bezkonfliktowe. Ares, za przysłowiową ,,marchewkę,, pójdzie do piekła. Jest doskonały dla dobrego jeźdźca, ale także dla początkującego. Potrafi się też zachować na balach ). W Szwadronie przebywa od 2012 roku. Poza wieloma uroczystościami i pokazami, brał też udział w produkcji serialu TVP ,,1920 Wojna i miłość”. Koń kwateruje w stajni Szwadronu w Pietkowie.  

 

BIGOT – 16.03.2010 r. Gniady wałach, niewielki i drobny. Jego ojcem jest Barok a matka to Felicja. Najmłodszy w Szwadronie. Przybył do stajni w Pietkowie w miejsce nieżyjącej Bardy jako zupełnie dziki konik. W chwili przybycia, w grudniu 2013 roku miał po raz pierwszy nałożony kantar i jechał bukmanką. Jest bardzo przyjazny i ufny. Pierwszy wyjazd do miasta ma już za sobą, podobnie jak pierwszy rajd i pierwsze zawody kawaleryjskie. Niewiele jeszcze umie, ale chętnie się uczy. Czasem nazywany jest Bigosem, lub pieszczotliwie Bigim

BROKAT – gniady syn BARDY i araba EL- BAATALA, urodził się 28.06.2008 roku; spokojny, opanowany. Bardzo ufny w stosunkach z ludźmi; chętny do zabawy z innymi końmi, łagodny, ale jak trzeba, potrafi się obronić nawet przed dużo większymi i silniejszymi członkami stada. Razem z nimi mieszka w stajni szwadronu w Pietkowie. Ma już za sobą pokazy i zawody kawaleryjskie, także Piknik Kawaleryjski w Suwałkach. Jest opanowany w mieście.  

CENTKA – 15.04.2008. roku. Małopolska klacz siwo tarantowata. Jej ojcem jest Miecz a matką Chimera. Z racji wielu czarnych kropek pokrywających jej ciało jest zawsze zauważana na uroczystościach i pokazach. Bardzo lubiana przez dzieci, bywa nazywana żartobliwie UFO. W 2014 roku rozpoczęła karierę jako koń sztandarowy lub koń trębacza.

CEZAR – 14.04.2009. Małopolski gniado tarantowaty wałach. Ojciec to Herkules, a matka – Chimera. Jeden z młodszych koni w Szwadronie. Brał już udział w wielu uroczystościach i pokazach. Nie straszny mu samochód do przewozu koni ani mała bukmanka, jeździ zawsze chętnie i dumnie kroczy w pierwszej trójce (Tomek, jego właściciel bywa sztandarowym). Kon pieszczotliwie zwany Czarkiem.

CHRAPKA – 07.03.2007. Kara klacz małopolska, ojciec to Big, a matka Chimera. Urodziła się i wychowała w Lizie Starej. Mimo młodego wieku jest doświadczonym koniem kawaleryjskim, jako młodziutka klacz wzięła udział w filmie Jerzego Hofmanna „Bitwa Warszawska 1920” Nie straszne jej są rajdy i wyjazdy do miasta. Jest spokojna i opanowana. Zdarza się, że wołamy ją Chrupek.

CZARDAM – ciemnogniady silny, zrównoważony wałach, łagodny dla dzieci; czasami ma odmienne od człowieka zdanie w kwestii uwiązywania, jak również kolejności wychodzenia ze stajni (szwadronu w Pietkowie). Ma doświadczenie w pokazach kawaleryjskich, jest bardzo opanowany w ruchu miejskim, zatem zawsze uczestniczy w uroczystościach patriotycznych, także tych najważniejszych – 11 listopada Warszawa Plac Piłsudskiego

INDIAN SUMER – 28. 04. 2005. Gniady wałach. Jego ojcem jest Sargon, a matką znana w Szwadronie Itanka. Po mamusi Indian, zwany Indianinem lub Indim jest nieco nieobliczalny. Nie lubi miasta i sprawia swemu właścicielowi kłopoty. Ulica i nieruchome stanie w szeregu denerwują go. Jednak wszystko nadrabia w czasie zawodów i pokazów. Pięknie skacze, jest łagodny i świetnie daje się prowadzić zebranym galopem. Lubi też wozić na grzbiecie wszystkie dzieci.

JANTAR – Jantar – gniady wałach, rasy małopolskiej; ojciec  SADAM  matka JURA. To młody energiczny koń, od   2012r zaczął swoją przygodę  z jeźdźcem w siodle. Jantar uczestniczy  w pokazach kawaleryjskich; nabywa obycia i odwagi. Jak przystało na prawdziwego ułańskiego konia jest chętny do pracy i nauki, stara się dotrzymać kroku swoim starszym, zaprawionym w ułańskich „bojach” współtowarzyszom.  Czasami ponosi go ułańska fantazja, nieobce są mu „baranki” i „barany”,  ale zwykle jest spokojny i zrównoważony zarówno w mieście jak i w terenie.

Jantar kwateruje w stajni Piotra Wądołowskiego w Łapach.

 

KADET –  ale wszyscy nazywają go Tadeusz – jest gniadym wałachem. Ma w żyłach domieszkę krwi angielskiej i z tego powodu jest bardzo energiczny. Chętnie prowadzi w terenie, czasem trudno go zatrzymać. Wrażliwy i delikatny, koń dla jeźdźców bardziej zaawansowanych. Posłuszny, na dzień dobry podaje kopytko. Ma talent i duże możliwości skokowe. Bierze udział w pokazach i zawodach kawaleryjskich, dzielnie grał w filmie „Bitwa Warszawska 1920” . Miejsce zakwaterowania – stajnia Tradycja w Uhowie

KAPRYS – gniady wałach, syn KLARY i LEKSYKONA z Pieniek, urodził się 15.04.2004 r. Zewnętrznie podobny do matki, charakterek ma po tatusiu. W terenie chętnie prowadzi, jest odważny. Na ujeżdżalni potrzebuje „zachęty”. Śpi i drzemie kiedy tylko może. Lubiany przez dzieci. W zawodach i pokazach kawaleryjskich zajął miejsce swojej matki Klary (jest na emeryturze), z tej racji bywa nazywany Młodym, zawsze pewny i dzielny. Gwiazda filmu „Bitwa Warszawska 1920” Czasem nosi dwóch jeźdźców, a czasem musi użyczać jeźdźcowi swojego własnego ogona. Koń- omnibus, bywa nawet zaprzęgany do wozu. Kwateruje w stajni szwadronu w Pietkowie.

 

KARIOLAN -lepiej znany jako Karol – ciemnogniady wielkopolski wałach; matka to KOREKTURA, ojciec- ARION. Koriolan urodził się 29.01.1994. Koń profesor. Świetnie „dogaduje” się z jeźdźcami na różnym poziomie zaawansowania. Lubi tereny. Jest bardzo inteligentny, otwiera sobie bramy i bramki, drzwi boksu oraz wypuszcza inne konie. Lubiany zarówno przez konie jak i ludzi, jest bezkonfliktowy. Dla tej szczególnej cechy nazywany „wujkiem”. Kwateruje w stajni szwadronu w Pietkowie

OCHOTA – gniada klacz SP urodzona 26.04.2002 r. matka OCZEDA, ojciec- BARDYSZ; zrównoważona i dzielna; „kobieta z charakterem, nie da sobie w kaszę dmuchać”,  trzymała dyscyplinę i porządek wśród swoich dzieci, żadne kopanie się nie wchodziło w grę; przybyła z dzikich mazurskich łąk wraz z 3 dzieci, uratowana przed „wycieczką do Włoch”; dla naszych dzieci jest cierpliwą i poczciwą klaczą; bardzo ostrożna w kontakcie z niespotykanym na mazurskich łąkach traktorem, tirem lub łaciatymi krowami; od momentu przybycia dzielnie reprezentuje szwadron na wszelkiego rodzaju pokazach, akcjach charytatywnych. Miejsce zakwaterowania stajnia szwadronu Pietkowo

 

ODYS – kary syn OCHOTY i ULISSESA – ogiera KWPN (po Karandasj od Maaike po Voltaire); urodzony 15.06.2008. Wraz z matką i dwójką rodzeństwa przyjechał do naszej stajni jako zwierzę całkowicie dzikie z dalekich Mazur; zrównoważony i już ufny wobec ludzi, w miarę szybko dał się przekonać do zakładania kantara, siodła; koń wrażliwy, tylko dla cierpliwych i odważnych jeźdźców. Brał udział w pokazach, potrafi się też opanować w ruchu miejskim. Miejsce zakwaterowania – stajnia szwadronu Pietkowo

PIAF- urodził się 7 stycznia 2007r. skarogniady  wałach z doskonałym pochodzeniem i dobrym potencjałem skokowym. Jego ojciec to FENIKS, matka – PINK LADY. Już zapoznał się ze specyfiką pracy w szwadronie. Czasami biega z drzwiami od stodoły ),  ale do Pietkowa trafia już z zamkniętymi oczami. Bierze udział w pokazach i zawodach kawaleryjskich. Odważny w terenie i spokojny w mieście, chętnie podróżuje samochodem, nie lubi bukmanki. Kwateruje w stajni Tradycja w Uhowie.

RYD – urodził się 2 lutego 2008 roku w Hucie Chojno (w woj. kujawsko –pomorskim). Ojciec Kier, matka – Ryda. W stajni w Pietkowie jest od listopada 2014 roku. Jest łagodny i przyjazny. Szybko znalazł swoje miejsce wśród ośmiu koni Szwadronu. Ma już za sobą wyjazdy do miasta na ważne uroczystości. Ryd jest koniem śląskim, ułożony też do zaprzęgu ( chodził w pojedynkę i w parze) daje nam nadzieję, że koledzy z taboru będą mieli teraz własny transport.

Obejrzyj nasze konie podczas zabawy, pracy, wypoczynku…..

Galeria