Święto 10 Pułku Ułanów Litewskich

W wodach Dniepru konie poi/ Pułk dziesiąty pomni moi

91 lat temu 10 Pułk Ułanów Litewskich napoił swoje konie w Dnieprze, było to 8 maja 1920 roku. Z tej okazji żołnierze ówczesnego pułku obrali sobie 8 dzień maja za swoje święto. W tym roku mija kolejna rocznica tego wydarzenia. Wprawdzie nie ma już w Białymstoku tej formacji, zostali nieliczni żyjący ułani. (W miesiącu kwietniu odeszli weterani: Edward Babul i Aleksander Gil).

Nasz Szwadron – rzecz jasna – uczestniczył w obchodach święta pułku. Poczet sztandarowy i ułani pojawili się w Białymstoku już o godzinie 8.00, wzięli udział we mszy świętej w cerkwi św. Magdaleny, następnie o godzinie 10.30 spotkaliśmy się z kolegami noszącymi barwy 10 pułku. Przybyli też przyjaciele z 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki. I tradycyjnie – przy bramie koszar wzięliśmy udział w dalszych uroczystościach.
W tym roku czekały naszych kolegów szczególnie miłe chwile. Starszy ułan Wojciech Czyżewski otrzymał pułkową odznakę, a Błażej Jaworski, Damian Jaworski, Mariusz Krasowski i Artur Olkowski stali się ułanami- otrzymali prawo noszenia barw i numeru 10 –go Pułku Ułanów Litewskich.

Po południu wszyscy uczestnicy pułkowego święta mogli spotkać się w Pietkowie – miejscu narodzin 10 Pułku. Od 1 maja dzięki przychylności wójta gminy Poświętne Witolda Łapińskiego Szwadron Kawalerii im. 10 PUL ma główną kwaterę w miejscowej nieczynnej szkole podstawowej, która nosiła imię 10 Pułku. W szkole urządziliśmy Izbę Tradycji, którą oglądać można było w niedzielne popołudnie. O godzinie 17.00 wzięliśmy udział w uroczystym poświęceniu na miejscowym cmentarzu nowego nagrobka porucznika Stanisława Olizara, który powstał staraniem jego ciotecznego wnuka Grzegorza Zbigniewa Lassoty z Chicago. Uczestniczyliśmy – razem z ze strażakami OSP Pietkowo i mieszkańcami tej miejscowości we mszy świętej z duszę porucznika Olizara ( w kościele Zbigniewa Lassotę czekała niespodzianka. Redaktor Polskiego Radia Jan Smyk wręczył mu statuetkę Husarza „w uznaniu zasług w krzewieniu historii polskiej jazdy” ufundowaną przez Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich im. A. Zaręby w Nowym Jorku).
Stanisław Olizar był jednym z tych, którzy tworzyli Pułk i walczyli w wojnie bolszewickiej roku 1920. Na jego grobie złożyliśmy kwiaty, „Ciszę” zagrał trębacz wachmistrz Paweł Szulborski z pododdziału z Zaręb Kościelnych.
W Pietkowie (na dawnym szkolnym placu użyczonym Szwadronowi przez władze gminy Poświętne) na ułańskim ognisku spotkali się ułani, członkowie Koła Żołnierzy 10 PUL (z przewodniczącą Koła Eugenią Kulą, byli też wnuczka i prawnuk dowódcy 10 Pułku pułkownika Jachimowicza, mieszkający w Warszawie, do Pietkowa przyjechali Monika Filipiu i Marcin Obałek – znani z konnych podróży dookoła świata, przyjaciele z GRH, nie zabrakło wójta gminy Poświętne Witolda Łapińskiego i przewodniczącego Rady Tadeusza Kamińskiego, proboszcza parafii Pietkowo Tadeusza Kaczyńskiego, był wiceburmistrz Łap Zdzisław Jabłoński, członkowie OSP Pietkowo i mieszkańcy. Nie mogło zabraknąć na niej Grzegorza Zbigniewa Lassoty i jego bratanka Michała. Ułańska biesiada w Pietkowie trwała do późnych godzin wieczornych. Były gratulacje za odznaki i nadanie barw, ułańskie śpiewy. Goście mogli podziwiać zbiory zgromadzone w Izbie Tradycji.

W tym dniu uczestniczyliśmy także w obchodach Dnia Munduru, razem z nami na białostockim rynku byli: Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego, GRH „Narew” oraz Związek Strzelecki „Strzelec” – JS 4034 Białystok.

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/08052011-godz-2145/4452284

Swoimi zdjęciami z tej uroczystości i z wypraw motocyklowych dzielą się z nami Jolanta i Bogumił Kubiakowie z Płocka. 

https://picasaweb.google.com/makuiaku/Swieto10PuKuUAnowLitewskichWBiaYmstoku?authkey=Gv1sRgCL2Mze3y4eb7xAE#

https://picasaweb.google.com/makuiaku/RzymBeatyfikacjaPapiezaJANAPAWAII?authkey=Gv1sRgCPWkoquq0aaLFg#

https://picasaweb.google.com/makuiaku/MiedzynarodowyMotocyklowyXRajdKatynski270818092010rCzescII02?authkey=Gv1sRgCNm2h7Om_5SZNw#

{gallery}galeria/8maja11{/gallery}