Uroczystość nadania sztandaru 18 Pułkowi Rozpoznawczemu w Białymstoku


Bóg, Honor, Ojczyzna.

Uroczystość nadania sztandaru 18 Pułkowi Rozpoznawczemu w Białymstoku odbyła się 30 czerwca na Rynku Kościuszki, na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W tak ważnej chwili dla wojska nie mogło zabraknąć tych, którzy kultywują tradycje polskich jednostek wojskowych, wśród nich obecny był też nasz Szwadron – spadkobierca 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Formowanie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego rozpoczęło się dwa lata temu. To najmłodsza jednostka rozpoznawcza Wojsk Lądowych i jeden z trzech takich pułków w polskiej armii. Przejęła ona tradycje: 18. Dywizji Piechoty, 42. Pułku Piechoty, 10. Pułku Ułanów Litewskich, 18. Brygady Zmechanizowanej, 18. Brygady Obrony Terytorialnej, 18. Batalionu Obrony Terytorialnej oraz Pułku Ułanów Karpackich.
Sztandar ufundowany został przez mieszkańców Białegostoku i regionu. Rodzicami chrzestnymi byli: prof. Barbara Kudrycka i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolawski. Na uroczystość wręczenia sztandaru białostockiej jednostce przybył zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Polski Bronisław Komorowski. Po zakończeniu ceremoniału prezydent Komorowski mówił, że sztandar jest dowodem szczególnych związków między wojskiem a społeczeństwem. Mówił też o symbolice sztandaru, na którym widać orła w koronie, laury związane z tradycją jednostek – poprzedników pułku oraz hasło „Bóg, honor, ojczyzna”.

Po zakończeniu uroczystości na placu i po wielkiej defiladzie mieszkańcy – świadkowie wydarzeń udali się na festyn połączony z prezentacją Grup Rekonstrukcji Historycznych i nowoczesnego sprzętu na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.

{gallery}galeria/sztandarb{/gallery}