Szwadron edukacyjnie

Edukujemy i propagujemy

25 października 2018 roku klasa 0a i I ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Poświętnem rozpoczęły realizację projektu „Nasza mała Ojczyzna”.
Pierwsze zadania były wykonywane w naszej Izbie Tradycji. Dzieci zwiedziły salę muzealną, dowiedziały się dlaczego istnieje muzeum poświęcone ułanom i dlaczego jest ono w Pietkowie. Obejrzały też nasze galerie: Konie, Szwadron 10 PUL oraz wystawę pucharów i odznaczeń. Było dużo pytań i wiele radości, gdy można było przymierzyć ekwipunek ułana i pozować do zdjęcia. Po obejrzeniu ekspozycji przedstawiciele klas postawili znicze poległym ułanom i dawnym gospodarzom wsi Pietkowo. Kolejne zadanie to udział w warsztatach patriotycznych prowadzonych przez wychowawczynie. Po przypomnieniu tekstu wiersza – katechizmu polskiego dziecka „Kto ty jesteś?” Władysława Bełzy, dzieci wykonały rysunki do poszczególnych pytań. Wszystkie prace stworzyły wspólną książkę „Nasza Ojczyzna”.(można ją zobaczyć w Izbie Tradycji). Był też czas na tradycyjne pieśni ułańskie. Dzień w muzeum spodobał się dzieciom bardzo, więc kolejnego dnia wykonały prace plastyczne na temat odbytej wycieczki.

26 października dzień wyjazdowy. Wachmistrz Zdzisław Pruszyński odwiedził przedszkole nr 27 w Białymstoku. Jego krótka relacja: „Tradycja jednak nie zginie w narodzie, dzieciaki są przesympatyczne, śpiewają pięknie piosenki patriotyczne i oczywiście będą z nami w niedzielę i wspólnie zaśpiewamy hymn !”

8 listopada kolejna lekcja wyjazdowa. Tym razem do Supraśla pojechali: kapral Grzegorz Perkowski i ułani: Kuba kamiński i Dominik Krasiejko. Na zaproszenie organizatora tj.Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im.Jana Pawła w Supraślu uczestniczyliśmy w Wieczorze Pieśni Patriotycznych w Domu Ludowym w Supraślu. Widownia była pełna, wrażenia fantastyczne, a dzieci śpiewały tak pięknie, aż niektórym się łza w oku zakręciła ze wzruszenia! Dziękujemy!

Zdjęcia z naszych wyjazdów na https://pl-pl.facebook.com/Szwadron-Kawalerii-im-10-Pu%C5%82ku-U%C5%82an%C3%B3w-Litewskich-150208558371154/

W tym samym dniu (08.11.18) Z okazji 100-lecia niepodległości z naszej lekcji żywej historii skorzystali uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach. Odwiedzili naszą Izbę Tradycji w dniu 8 listopada 2018. Na zakończenie było ognisko a starszy ułan Błażej Jaworski zaprezentował się na Kaprysie. Znalazł się nawet jeden odważny, który również spróbował swoich możliwości i okazało się, że to nie jest aż takie strasznie trudne…. 

Zdjęcia>>