Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa potocznie nazywana jest Cudem nad Wisłą. Bitwa Warszawska jest uznawana za jedną z najważniejszych w dziejach świata, była decydującą bitwą tej wojny i zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Tłumy białostoczan z całymi rodzinami, w tym wielu z małymi dziećmi, wzięły udział w wojewódzkich uroczystościach Święta Wojska Polskiego w Białymstoku. – Warto mówić o tym, że tradycja zwycięzców roku 1920 jest tradycją wszystkich Polaków. Świętem, które przypomina nam o potrzebie jedności i sile, jaka z tej jedności płynie – przemawiał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Na placu przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego setki zgromadzonych, w tym naszą reprezentację witał dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Rafał Lis. Nawiązywał do Święta Wojska Polskiego: – To dla nas wielka chwila, zważywszy, że odbywa się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Możemy być dumni, że jesteśmy narodem, który nigdy nie wyrzekł się swojej kultury, który oparł się wszelkim represjom swoich zaborców. Jak co roku białostoczanie z okazji Święta Wojska Polskiego mieli okazję do obejrzenia z bliska sprzętu wojskowego. Wieczorem Narodowy BankPolski przygotował im atrakcję przy ul. Pięknej – piknik rodzinny pod hasłem „My Polacy”.

Zdjęcia >>