Rekonstrukcja w Złotorii

1920 pod Złotorią

Latem 1920 roku podczas walk odwrotowych 41 Suwalski p.p. stoczył zwycięską potyczkę z bolszewikami na polach pod Złotorią.

Pod naporem wrogiej, bolszewickiej nawały polskie zgrupowanie cofało się na całej linii. Pod koniec lipca sowiecka armia przekroczyła Narew i w okolicach Złotorii pokonała broniących tego odcinka marynarzy. Nasze dowództwo wycofało spod Bokin I batalion 41 Suwalskiego p.p. i skierowało na Złotorię. Polscy piechurzy w zwycięskiej walce zepchnęli bolszewickie oddziały na linię Narwi. 
W związku ze zbliżającymi się obchodami święta WP władze gminy Choroszcz postanowiły uczcić je uroczystą mszą, jak też rekonstrukcją tamtych wydarzeń. Dziękujemy bardzo władzom samorządowym jak też OSP Złotoria za doskonałe zorganizowanie całości uroczystości. Tak naprawdę to rekonstrukcja stała się faktem dzięki naszym przyjaciołom strażakom ze Złotorii na czele z komendantem Ireneuszem Jabłońskim. Dziękujemy również kolegom którzy wspomagali nas w tworzeniu tegoż widowiska, za profesjonalizm i perfekcję. Na polach Złotorii wspomagali na koledzy Konnej GRH Kresy i ich przyjaciele. Do współpracy zaprosiliśmy też kolegów z 5. Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki.

Dzień na polach Złotorii zakończyliśmy wspaniałym poczęstunkiem, który przygotowali nam Kasia i Tomek Ostrowscy. Gospodarze pokazali wspaniałą gościnność nakarmili nie tylko członków naszego szwadronu ale także naszych gości z Białegostoku i Ostrołęki.

Zdjęcia >>