Rekonstrukcja w Olszewie

Nocny bój

W tym roku upamiętniliśmy rocznicę bitwy pod Olszewem biorąc udział w nocnej rekonstrukcji tego boju. Zaprosili nas koledzy ze Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. Kozietulskiego. Do nocnej walki z Niemcami wystawiliśmy sekcję. 7 koni którym nie straszny nocny bój i płomienie.

Szlak bojowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w kampanii obronnej ’39 roku był wyjątkowo długi. Rozpoczęła go obrona Bakałarzewa 2 września, a skończył się 6 października po sławetnej bitwie pod Kockiem. Jednak najważniejszą – bo zdecydowanie najkrwawszą bitwą z udziałem 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – była bitwa pod Olszewem w nocy z 13 na 14 września 1939 r. W nocy dwa szwadrony szwoleżerów natrafiły pod wsią Olszewo na stacjonującą kolumnę samochodów, motocykli i czołgów z XIX korpusu pancernego Guderiana. Ciężka i niewyrównana walka trwała od 21.00 wieczorem do około 3.00 rano. Straty pułku wyniosły zabitych 3 oficerów i 28 szwoleżerów oraz 34 rannych. W odwecie po wycofaniu się wojsk polskich 14 września nad ranem Niemcy zamordowali 13 mieszkańców wsi, a wieś spalili. Razem z cywilnymi mieszkańcami Olszewa Niemcy rozstrzelali 10 robotników mieszkańców Pietkowa Marynek i Gabrysina wywlekając ich z magazynu zbożowego w Pietkowie.

Aby upamiętnić ofiarę szwoleżerów i mieszkańców już od ponad trzydziestu lat pod pomnikiem walczących w Olszewie organizowane są obchody tej ważnej bitwy.  Nasz szwadron od wielu lat uczestniczy w tych obchodach.

Zdjęcia >>