„Między dwiema wojnami 1914-1939”

14 grudnia w Muzeum Wojska w Białymstoku otwarta została ekspozycja stała pt. „Między dwiema wojnami 1914-1939”, prezentująca okres od wybuchu I wojny światowej, przez wojnę polsko-bolszewicką, okres międzywojenny, aż do roku 1939.

Ekspozycja jest połączeniem tradycyjnego przedstawiania eksponatów z ujęciem nowoczesnym, multimedialnym. Obok gablot, w których umieszczona jest broń, znajdują się ramki cyfrowe, gdzie prezentowane są fotografie mówiące o życiu w mieście w okresie międzywojennym.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, budowa wystawy trwała niecały rok. Według niego, udało się stworzyć opowieść o garnizonie Białystok, a także przybliżyć historię miasta i regionu z okresu międzywojennego. Sala wystawowa zaaranżowana jest na wzór przedwojennego Białegostoku, na ścianach umieszczono wielkoformatowe fotografie z tego okresu, z charakterystycznymi dla miasta budynkami jak kościół farny czy hotel Ritz, którego dziś już nie ma. Na podłodze umieszczono mapę miasta z 1937 roku. Na ekspozycji znalazło się kilkanaście manekinów ubranych w mundury m.in. ochotnika białostockiego Pułku Strzelców z lutego 1919 roku czy szeregowego sekcji liniowej 10. Pułku Ułanów Litewskich (na fotografiach cyfrowych w oryginalnym wyposażeniu i płaszczu nasz kolega ułan Damian Jaworski, prezentujący się na Kaprysie). Jest też manekin konia ułana z całym uposażeniem. W gablotach prezentowana jest broń: rewolwery, karabiny i szable, a także sztandar bojowy i odznaki pamiątkowe wojska polskiego z okresu międzywojennego. W starym telefonie z 1938 roku po wybraniu jednej z cyfr można posłuchać wojskowych piosenek jak „Pierwsza kadrowa” i „Marsz pierwszej brygady”. Piosenki są w dwóch wersjach: oryginalnej i zmiksowanej przez DJ.

Wystawę12 grudnia zwiedził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, 14 grudnia, w dniu otwarcia nie zabrakło przedstawicieli grup rekonstrukcji historycznych i mieszkańców miasta.

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/51,35235,13055278.html?i=3
http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/12122012-godz-1830/9409871

{gallery}galeria/muzeumwp{/gallery}