Pomogliśmy „Szansie” we wsi Perki – Karpie


Ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży powstał w małej wsi Perki – Karpie w gminie Sokoły, zajęcia prowadzone są w nim od września ubiegłego roku, ale oficjalne otwarcie i poświęcenie placówki odbyło się 4 czerwca.

Tutaj dzieci niepełnosprawne zaczynają życie od nowa. Jest to pierwszy tego typu ośrodek w województwie podlaskim i jeden z nielicznych w Polsce. Ośrodek dysponuje 50 miejscami. Organizatorem, a zarazem prowadzącym ośrodek jest Stowarzyszenie Pomocy Szansa, które działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest to czwarta placówka rehabilitacyjna tego stowarzyszenia. Powstała dzięki dużej współpracy i zaangażowaniu Gminy Sokoły.

Rehabilitowane dzieci i młodzież mają tu specjalnie urządzone sale, sprzęt oraz pomoce do edukacji i rehabilitacji. W ośrodku są dwie sale rehabilitacyjne, do tego dwie klasy terapeutyczne, dwie edukacyjne i jedna logopedyczna. W ośrodku przebywają dzieci od trzech do dwudziestu pięciu lat. Korzystają z niego niepełnosprawne dzieci nie tylko z gminy Sokoły, ale także z sąsiednich gmin i innych powiatów.

4 czerwca w Perkach było tłumnie i gwarnie. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się przy udziale władz samorządowych gmin, powiatów i województwa. Poświęcenia ośrodka dokonał biskup Stanisław Stefanek. Nasz Szwadron także brał udział w uroczystym otwarciu placówki. Wystąpiliśmy z naszym pokazem Od kadryla do szabli i lancy charytatywnie. Jedyną nagrodą za popisy ułanów i amazonek były okrzyki radości dzieci i gromkie brawa. Po pokazie niepełnosprawni mogli poznać nasze konie, pogłaskać i przytulać się do woli. Ci bardziej odważni wsiadali też w siodła i czuli się jak prawdziwi jeźdźcy.

{gallery}galeria/perki{/gallery}

Fot. Marta Jaworska i Elżbieta Sidorowicz