Misja Wschód


18 września w Arboretum Kopna Góra odbył się I Podlaski Piknik Militarny „Misja Wschód”. Zorganizowany został przez Urząd Miejski w Supraślu, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie” z Białegostoku oraz Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

Nasz Szwadron przygotował swój obóz w przeddzień Pikniku. W tym typowo męskim wyjeździe wzięli udział nie tylko członkowie Szwadronu, pomagali, pracowali także kandydaci do naszego stowarzyszenia. Zdaniem komendantów wszyscy spisali się doskonale.

Piknik przyciągnął tysiące widzów nie tylko z okolicy. W dawnej składnicy w Kopnej Górze sprzęt i uzbrojenie prezentowały formacje mundurowe zarówno współczesne, jak i z przeszłości, polskie i zagraniczne. W tym dniu nie brakowało różnego rodzaju pokazów. Można było zobaczyć i podziwiać sprawność polskiej kawalerii (nasz występ), popisy Strzelca, ratowników medycznych i strażaków. Czasem na placu pojawiały się piękne kobiety, to nasze koleżanki w strojach z lat 30, zajmują się  bowiem się rekonstrukcją żeńskiej mody cywilnej z lat 20 i 30 XX wieku. „Vintage Ladies” Grupa Rekonstrukcji Historycznej, w której skład wchodzą:  Katarzyna Jabłońska, Bogusia Skłodowska, Iwona Kulikowska i Maja Szymczuk
Dziewczyny prezentowały się fantastycznie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, – strzelnice, ścianki wspinaczkowe, jazda konna, przejażdżki BRDM, zabytkowymi pojazdami, wśród nich samochód naszego kowala Rysia Fiedorczuka.
Największe zainteresowanie wzbudziła rekonstrukcja bitwy z czasów II wojny światowej. Przygotowana i wspólnie zainscenizowana z GRH Narew. Tym razem nasi koledzy znów byli Niemcami i znów ich atak się nie powiódł, trafili do niewoli.

Na zakończenie można było jeszcze podziwiać kolejną rekonstrukcję Bitwy nad Sokołdą – z czasów powstania listopadowego. W tym roku minęła 180 rocznica potyczki i zbrodni carskiej – żołdacy wymordowali kilkudziesięciu powstańców i wrzucili do zbiorowej mogiły. Mieszkańcy Sokołdy wspominają, że mówiono wówczas, że rzeka spłynęła krwią. Dzięki środowisku skupionemu wokół Collegium Suprasliense doprowadzono do lokalizacji mogiły, ekshumacji, uroczystości przeniesienia szczątków na cmentarz. 12 grudnia 2010 r. w Supraślu setki mieszkańców i zaproszonych gości wzięło udział w uroczystym przeniesieniu szczątków 46 żołnierzy z oddziału pułkownika Józefa Zaliwskiego, poległych w bitwie pod Sokołdą, w dniu 7 lipca 1831 r.

Piknik należy uznać za udany, organizatorzy i uczestnicy zapowiedzieli kolejną jego edycję.

{gallery}galeria/kopna{/gallery}

Więcej z Kopnej Góry

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/51,35235,10311255.html?i=4

Obejrzyj film