Hubertus Szwadronu

Hubertus Szwadronu

Tegoroczne święto jeźdźców – Hubertus w Pietkowie – zdominował deszcz. 28 października mimo trudnych warunków rozegrano gonitwę za lisem dla zaawansowanych oraz mniej doświadczonych jeźdźców. Pogoda nikogo nie wystraszyła i zaproszeni goście licznie przybyli. Obecny był Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński i Wójt Gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć. Z zaproszenia skorzystał Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku  doktor Marek Kietliński  i Zastępca Dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Mariusz Woźniak.

Nie zabrakło również gości z odległych stron, z Wrocławia, Warszawy, Wołomina, Ostrołęki. Wystąpili kawalerzyści w barwach 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, 5. Pułku Ułanów Zasławskich, 10. Pułku Ułanów Litewskich i 11 Pułku Ułanów Legionowych oraz jeźdźcy ze stajni sportowych. W tym roku na  gonitwę wyjechało 26 koni.

W czasie kiedy jeźdźcy rozgrzewali konie, galopując konnymi ścieżkami w Leśnictwie Pietkowo, goście oczekujący na gonitwę udali się autokarem (dzięki uprzejmości Wójta Gminy Poświętne Witolda Łapińskiego) na małą wycieczkę. Celem było obejrzenie odrestaurowanego ołtarza głównego w kościele pw. Św. Anny W Pietkowie. Ołtarz w stylu art deko jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Obraz w nim to kopia Matki Boskiej Ostrobramskiej, sprowadzona z Wilna w maju 1939 roku i prowadzona z Łap do Pietkowa w asyście konnej banderii, której czoło stanowili ułani 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Następnie wszyscy udali się na miejsce gonitwy za lisem. Za zwycięzcą z ubiegłego roku Krzysztofem Minotą z 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki wszyscy ruszyli w pogoń. Potem uciekał Mateusz Kanclerz również z Ostrołęki. Piękne obrazy Marii Woronowicz i Katarzyny Ostrowskiej wręczone zostały dla zwycięzców w obu gonitwach, czyli starszemu ułanowi Błażejowi Jaworskiemu (naszemu koledze ze stajni Pietkowo) oraz Dominice Łopieńskiej ze stajni Tradycja w Uhowie. Nagrodę otrzymał też koń starszego ułana Błażeja Jaworskiego – Bigot, który został zwycięzcą obu gonitw.  Worki ze smaczną paszą podarowała nam koleżanka Agnieszka ( także amazonka biorąca udział w gonitwie) z firmy Agrokomlpeks Suraż.

W związku z remontem Kwatery Głównej, dzięki uprzejmości dowódcy 18 Pułku Rozpoznawczego płk. Marcina Frączka, spotkanie w Pietkowie można było zakończyć tradycyjną biesiadą w namiocie- stołówce.

Dziękujemy naszym sponsorom, szczególnie firmie BOST Stanisław i Bogdan Jakim z Turośni Kościelnej oraz Bożenie i Tadeuszowi Zajkowskim Wersal Łapy

Na naszym hubertusie obecne były też lokalne media

http://www.radio.bialystok.pl/galerie/index/id/149020

http://bialystok.tvp.pl/34599399/hubertus-w-pietkowie

Nasze zdjęcia >>