Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji
za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny
  Lech Kaczyński
Bohaterowie antykomunistycznego podziemia doczekali się swojego święta. 1 marca, obchodziliśmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To ważne i potrzebne święto. Oddajemy hołd ludziom zapomnianym, bez grobów, którzy polegli dla idei niepodległej Polski.

Do wzięcia udziału w uroczystościach zaproszono również delegację z naszego szwadronu. Po uroczystej mszy św. w Katedrze, w której udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, Sejmu, kombatantów i grup rekonstrukcji historycznej w/w delegacje przeszły pod pomnik Armii Krajowej, gdzie złożyły wiązanki kwiatów. Pozostała część uroczystości odbyła się w Pałacu Branickich. Po odczytach historyków, przypomnieniu historii powojennych zmagań z sowieckim okupantem i aparatem bezpieczeństwa ludowej władzy, zgromadzeni widzowie obejrzeli film o mjr Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce”. (Tym samym, którego zgrupowanie Wileńskiej AK miało koncentrację w okolicach Pietkowa, w gajówce Stoczek. Dziś tamtędy prowadzi jeden z naszych konnych szlaków). Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie odznaczeń żyjącym jeszcze bojownikom o wolną Polskę. Niech termin „Żołnierze Wyklęci” żyje jak najdłużej swoim nowym życiem, jako intrygujące określenie historii, którą symbolizuje. Niech zachęca do jej poznawania. Bo w niej zawiera się istotna część naszej narodowej tożsamości.

{gallery}galeria/zolwyk{/gallery}