97 rocznica Bitwy Niemeńskiej

Na Bitwie Niemeńskiej

W Berżnikach na Sejneńszczyźnie odbyły się obchody 97 rocznicy Wiktorii Niemeńskiej oraz 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na nekropolii obok pomnika poświęconym ofiarom Bitwy Niemeńskiej odprawiono Mszę Świętą dziękczynną w intencji bohaterów tamtych walk oraz pamięci o Marszałku. Obecne były poczty sztandarowe różnych instytucji. Hołd poległym wojny polsko – bolszewickiej oddali: mieszkańcy, samorządowcy, wiceminister Jarosław Zieliński, służby mundurowe, Związek Piłsudczyków RP Okręg Sejneński, oddział kultywujący tradycję 10. Pułku Ułanów Litewskich (oczywiście przedstawiciele naszego szwadronu obecni też byli) , Konsul Litewski w Sejnach, młodzież szkolna, motocykliści z Suwałk oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 24 Baonu KOP „Sejny”.

Pamięć o Bitwie Niemeńskiej jest z każdym rokiem większa o świadomość znaczenia tej bitwy. Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września 1920 r. Decydujące starcie wojny polsko – bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem w wojnie, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze. Po Bitwie Warszawskiej, drugi wielki sukces militarny w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku.

Na zakończenie uroczystości zostały złożone wiązanki i kwiaty oraz zapalono znicze. Organizatorem obchodów był: Związek Piłsudczyków RP Okręg Sejny, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 14 im. Powstańców Sejneńskich oraz Proboszcz Parafii NMP w Berżnikach.

Zdjęcia >>