70 rocznica zbrodni niemieckiej. Pacyfikacja wsi Krasowo Częstki

„Oprawcy w straszny sposób mordowali bezbronną ludność. Dzieci, niemowlęta strzelano wraz z matkami albo żywe wrzucano do dołów. Większe ogłuszano uderzeniem kolby lub pałki i także wrzucano. Na żywych jeszcze zasypano ziemię i ją udeptywano”. Meldunek por. Stefana Bialika „Lidy”, komendanta Obwodu AK Wysokie Mazowieckie

Pacyfikacja wsi Krasowo-Częstki była zemstą za śmierć kilku niemieckich żandarmów i żołnierzy, którzy zginęli 11 lipca 1943 r. w potyczce z oddziałem Kedywu AK Obwodu Wysokie Mazowieckie.

W nocy z 16 na 17 lipca 1943 roku żołnierze niemieccy z rozkazu Ericha  Kocha zamordowali 258 mieszkańców wsi. Oprawca nie patrzył na wiek. Ofiarami były dzieci, kobiety i mężczyźni. Wcześniej zamknięto ich w stodole, z której, świadomych tego co ich za chwilę czeka, wyprowadzano po kilka, kilkanaście osób i rozstrzeliwano. Jedyną żyjącą osobą, która pamięta tamten dzień jest osiemdziesięciopięcioletni dziś Kazimierz Jankowski, obecny na uroczystości.

Tradycyjnie już, zaproszeni przez Wójta Gminy Nowe Piekuty Marka Kaczyńskiego 17 lipca wzięliśmy udział w tych obchodach pamięci. W towarzystwie licznych pocztów sztandarowych i tłumnie przybyłych mieszkańców gminy i okolic stawiliśmy się na miejscu lipcowego mordu. Mszę w intencji ofiar rzezi odprawił biskup ordynariusz łomżyński Janusz Stepnowski, towarzyszył mu biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski i licznie przybyli księża z diecezji łomżyńskiej, białostockiej i drohiczyńskiej. W tym roku ta smutna rocznica wywarła na nas jeszcze większe wrażenie. Nad grobami zamordowanych głos zabrali znamienici goście: Dieter Reinl – Kierownik Wydziału Kultury Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, który wygłosił przemówienie mówiące o pokorze, odpowiedzialności i pojednaniu. Wielu wzruszeń dostarczyło przemówienie dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku –Barbary Bojaryn – Kazberuk. Po zakończeniu mszy świętej złożono wieńce, młodzież ze szkoły w Nowych Piekutach zaprezentowała okolicznościową część artystyczną. Wójt Gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński wręczył okolicznościowe podziękowania.

Więcej:

http://lomzynskie24.pl/2013/07/obchody-70-rocznicy-pacyfikacji-wsi-krasowo-czestki/

http://www.nowepiekuty.pl/70-rocznica-pacyfikacji-wsi-krasowo-czestki-w-duchu-pojednania/

{gallery}galeria/krasowo13{/gallery}