Zawody kawaleryjskie w Ostrołęce

Ostrołęckie militari

Militari – zawody kawaleryjskie, w skład których wchodzą m.in. takie dyscypliny jak władanie białą bronią konno, czyli szablą i lancą oraz jazda z przeszkodami na czas, czyli kros. Kros złożony jest zwykle z imitacji różnych naturalnych przeszkód; nie brakuje powalonych pni drzew, stojącego wozu, czy wjazdu do rzeki. 3 i 4 czerwca mieliśmy okazję zobaczyć takie zawody w Ostrołęce na błoniach nadnarwiańskich, których organizatorem było Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Pierwszego dnia impreza skupiła publiczność na plaży miejskiej, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie VII Zawodów Kawaleryjskich o puchar Prezydenta Miasta. Jeźdźcy sprawdzili swoje umiejętności w konkursie we władaniu lancą i szablą. Młodsi jeźdźcy brali udział w minikonkursie dla młodzieży o puchar Prezesa Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Oprócz tego zorganizowano przejażdżki konne dla dzieci i młodzieży.

W niedzielę odbyła się parada kawalerii ulicami Starego Miasta. Kilkanaście wierzchowców z jeźdźcami na grzbiecie dumnie kroczyło między kamienicami miasta. Kolejnym etapem kawalerskich obchodów był konkurs sprawności kawaleryjskiej w skokach i crossie i pokaz „Potęga skoku”. Nie zabrakło także show i popisów kaskaderów: zaprezentowano kawaleryjskie pokazy kaskaderskie i sprawnościowe.

Klasyfikacja generalna:I miejsce – Emil Bogdański, II miejsce – Andrzej Ciesielski,
III miejsce – Marcin Poletyło, IV miejsce – Mateusz Nienałtowski, V miejsce – Arkadiusz Kulesza.

Zawody cross: I miejsce – Andrzej Ciesielski na koniu Lawenda, II miejsce – Milena Jakubiak na koniu Karino, III miejsce – Emil Bogdański na koniu Dasza.

Zawody „Szabla i lanca”:I miejsce – Kamil Borowy na koniu Morfina, II miejsce – Emil Bogdański na koniu Dasza, III miejsce – Marcin Poletyło na koniu Haszim.

Zdjęcia >>