XXIV Zjazd Kawalerii II RP w Grudziądzu

Zostały tylko ślady podków./ Po szable już nie sięgnie dłoń. /I tylko w piersi, tylko w środku /Jest żal, że już nie zarży koń.

W XXIV Zjeździe Kawalerii II RP zorganizowanym przez Fundację na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu, jak co roku uczestniczyły rodziny kawalerzystów z kraju i zagranicy oraz członkowie kół jeździeckich kultywujących tradycje jednostek kawaleryjskich

Ośmiu kawalerzystów: mjr Tadeusz Andrzejewski z 15. Pułku Ułanów Poznańskich, mjr Zbigniew Makowiecki z 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 3. Pułku Strzelców Konnych, rtm. Tadeusz Bączkowski z 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, rtm. Jerzy Brzozowski z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, rtm. Maksymilian Kasprzak z 8. Pułku Strzelców Konnych, rtm. Bernard Wasilewski z 10. Pułku Ułanów Litewskich, por. Józef Adamczyk z 7. Pułku Ułanów Lubelskich, por. Wacław Werenczuk z 18. Pułku Ułanów Pomorskich to honorowi goście Zjazdu.

Rozpoczęcie Zjazdu nastąpiło w piątek, 17 sierpnia złożeniem kwiatów przy obelisku upamiętniającym absolwentów Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii przy ul. Chełmińskiej, a także na cmentarzu garnizonowym na grobie gen. Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego, pierwszego komendanta Centralnej Szkoły Kawalerii. W tym dniu odbyła się też wizyta uczestników w historycznych koszarach im. Księcia Józefa Poniatowskiego, w których stacjonuje 8. Grudziądzki Batalion Walki Radioelektronicznej im. gen. Zygmunta Podhorskiego. Wieczorem w kinie Helios odbyła się projekcja filmu pt. „1920 Bitwa Warszawska”.

W sobotę, 18 sierpnia złożono kwiaty przy obelisku gen. Tadeusza Bora Komorowskiego, ostatniego komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Największą atrakcją spotkania miłośników kawalerii tego dnia był pobyt w Działowie, w gospodarstwie Janiny Madej, w którym odbyły się pokazy jeździeckie. Swoje umiejętności zaprezentowały: Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego, Oddział Terenowy Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich z Bydgoszczy, Szwadron Ochotniczego 18. Pułku Ułanów Pomorskich z Gdańska i Klub Jazdy Konnej „Joker” im. 8. Pułku Strzelców Konnych z Chełmna. Wzruszające było spotkanie 99 letniego rotmistrza Bączkowskiego z koniem. Podczas uroczystości wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński i kilku innych gości zostało odznaczonych Odznaką Honorową Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Organizatorzy również udostępnili wystawę tematycznie związaną z kawalerią. Można było zwiedzić stajnie. Wieczorem przedstawiciele grup kawaleryjskich, stowarzyszeń kultywujących tradycje jazdy polskiej spotkali się, by wspólnie omówić problemy nurtujące współczesnych kawalerzystów, wystosowali też Apel.

W niedzielę, 19 sierpnia uczestnicy Zjazdu wzięli udział we Mszy Świętej koncelebrowanej w Bazylice Kolegiackiej pw. św. Mikołaja (tu oklaski za piosenkę o cudzie nad Wisłą zebrał rotmistrz Wasilewski), a następnie złożyli kwiaty przy pomniku Żołnierza Polskiego na grudziądzkim Rynku i pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości. Wieńce i kwiaty złożyli m.in. wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, poseł ziemi grudziądzkiej Janusz Dzięcioł, a także prezydent Grudziądza Robert Malinowski. W imieniu Ministra Obrony Narodowej wieniec złożył ppłk Jacek Treichel z DWiPO MON. Był też czas na rozmowy i pamiątkowe zdjęcia. Ostatnim oficjalnym punktem programu było zwiedzanie wystaw w Muzeum w Grudziądzu.

http://www.wojsko-polskie.pl/aktualnosci/19695,kawalerzysci-ii-rp-ponownie-w-grudziadzu.html

http://www.alfagrudziadz.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=353:xxiv-zjazd-kawalerzyst%C3%B3w-ii-rp-w-grudzi%C4%85dzudzia%C5%82owo-pokazy-jazdy-konnej&Itemid=3

{gallery}galeria/grudziadz2012{/gallery}