XVI Piknik Kawaleryjski w Suwałkach

Zostały tylko ślady podków…

XVI Piknik Kawaleryjski w Suwałkach odbywał się w tym roku 18 i 19 czerwca.

Ten piknik to przede wszystkim tradycja, tradycja kawalerii suwalskiej, tradycja kawalerii polskiej, ale też pikniku, który odbywa się po raz szesnasty – mówi Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. – Przez tych piętnaście minionych lat działo się tu dużo. Myślę, że zrobiliśmy naprawdę kawał solidnej roboty nie zważając na przeszkody żeby tradycje kawalerii kultywować, żeby kawalerzyści do Suwałk przyjeżdżali i żeby przez te dwa dni w roku Suwałki żyły kawalerią. Nasz szwadron ma też swój wkład w piknikową tradycję. Byliśmy jednym ze współorganizatorów pierwszych kawaleryjskich spotkań w Suwałkach.

Pierwszego dnia to jak zwykle cross, próba dzielności konia. Na zakończenie po raz pierwszy odbył się konkurs troczenia. Drugi dzień to popisy władania szablą i lancą. w przerwie dnia drugiego obejrzeliśmy epizod bitwy pod Filipowem. Była  to potyczka oddziałów pieszych piechoty radziwiłłowskiej czyli szwedzkiej i polskiej husarii. Okazją do prezentacji epizodu z tej bitwy jest przypadająca w tym roku okrągła, bo 360. rocznica.

Jak zwykle suwalskie spotkanie charakteryzowała świetna organizacja i gościnność! Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!  Specjalne podziękowania kierujemy do dyrektora Zespołu Szkół w Starym Folwarku Bożeny Omiljanowicz, która już kolejny raz udostępniła nam pomieszczenie na nocleg. Dla nas to wielki komfort. … do zobaczenia za rok!

O poziomie tegorocznych zawodów świadczy fakt, że wielu zawodników miało czyste przejazdy, a o miejscach decydowały sekundy z crossu (miejsce II i III to różnica tylko 3 sekund). I miejsce- Maciej Sekuła na koniu Dolce Vitae w barwach 2. Pułku Ułanów Grochowskich, II miejsce- Mateusz Nienałtowski na Del Rio w barwach 10. Pułku Ułanów Litewskich (Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Zarębskiej) III miejsce- Wojciech Kalinowski na koniu Shira w barwach 2. Pułku Ułanów Grochowskich GRATULUJEMY!

http://radio5.com.pl/proba-dzielnosci-konia-rozpoczela-pik…/
http://bialystok.tvp.pl/25833176/18062016-godz1830 8m28s
http://um.suwalki.pl/piknik-kawaleryjski/
http://www.suwalki24.pl/…/1,piknik-kawaleryjski-50-koni-czt…

Wyniki konkursu http://mk.muzeum.suwalki.pl/wyniki-konkursu-sprawnosci-kawaleryjskiej-podczas-xvi-pikniku-kawaleryjskiego

Zdjęcia z pikniku >>