XII Festyn Archeologiczny w Zbuczu

Przypominamy i pamiętamy

W dniu 13 września 2015 r. odbył się XII Festyn Archeologiczny w Zbuczu.

Festyn odbywał się w ramach tegorocznej edycji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Jednym z podstawowych celów owego przedsięwzięcia jest wypromowanie unikatowego zabytku archeologicznego – Grodziska w Zbuczu. Przeprowadzone na terenie grodziska prace wykopaliskowe przez pracowników Instytutu Archeologii i Etnografii  PAN potwierdzają, że jest to jedno z najstarszych zachowanych grodzisk schronieniowych na terenie Podlasia, a jego pochodzenie datuje się na IX – X wiek. 

Dlatego też nasza obecność w Zbuczu wydaje się być oczywista. 10 Pułk Ułanów Litewskich to przecież pułk Kresów Rzeczpospolitej. W Zbuczu zaprezentowaliśmy się (razem z Konną GRH Kresy, która od lat pojawia się na tym festynie) jako Kozacy Dońscy, chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że Kozacy ramię w ramię wraz z „Dziesiątakami” walczyli w wojnie polsko –bolszewickiej. A wielu z mieszkańców gminy Czyże, Białowieża, Orla razem z kozakami walczyło przeciwko Niemcom na frontach I wojny światowej.

W programie Festynu poza naszym, budzącym aplauz licznej publiczności pokazem, na widzów czekały liczne wydarzenia m.in.:  blok archeologiczny, walki wojów, pokazy rzemiosła średniowiecznego: kowalstwo, wyrób biżuterii z miedzi i szkła, paciorki z modeliny, wypiek podpłomyków, zielarstwo, iluminacje ksiąg, czerpanie papieru, heraldyka, mini-skryptorium, dawne gry i zabawy dla dzieci, koncerty.

Na festynie można było zobaczyć różnych wystawców min. malarzy, rzeźbiarzy, producentów miodu, wyrobów tradycyjnych i wielu innych ciekawych twórców.

Zdjęcia >>