X Piknik Kawaleryjski w Suwałkach

Nie masz pana nad ułana, a nad lancę nie masz broni …

 

Piknik Kawaleryjski w Suwałkach jest cykliczną, otwartą dla publiczności imprezą plenerową, organizowaną (przez Muzeum w Suwałkach) od 2001 roku w połowie czerwca. Najważniejszym celem pikniku jest przypomnienie i podtrzymanie kawaleryjskich tradycji Suwałk – w okresie międzywojennym licznego garnizonu, w skład którego wchodziły m.in. oddziały kawalerii: 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego oraz 4. Dywizjon Artylerii Konnej.

W ciągu minionych pięciu edycji, piknik urósł do rangi największej na wschód od Wisły imprezy kawaleryjskiej. Choć najważniejszym elementem imprezy jest konkurs sprawności ułańskiej (próba dzielności konia i władanie szablą i lancą) to ani przez organizatorów, ani przez ułanów nie jest traktowany wyłącznie jako rywalizacja, ale przede wszystkim jako widowiskowa zabawa (taką też była rekonstrukcja Epizod z walk odwrotowych latem 1920 roku – starcie oddziałów polskich z bolszewickim oddziałem Korpusu Kawalerii Gaja) i element wiążący dzień dzisiejszy z kawaleryjską tradycją. W tegorocznych X Dniach Kawaleryjskich w Suwałkach rywalizowali ułani z: 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Kozietulskiego, 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk Bolesława Mościckiego, 2. Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego, 5. Pułku Ułanów Zasławskich – 10. Pułku Ułanów Litewskich (w zawodach nasz Szwadron w tym roku reprezentowali: komendant Dariusz Kozakiewicz, ułan Waldemar Halicki, oraz debiutujący kapral Zdzisław Pruszyński i Przemysław Jabłonowski), 11. Pułku Ułanów Legionowych im. Edwarda Rydza-Śmigłego Marszałka Polski, 1. Pułku Strzelców Konnych, 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” – Oddział Konnych Zwiadowców 41 Suwalskiego Pułku Piechoty i 4 Dywizjonu Artylerii Konnej. Na zakończenie Pikniku były medale i nagrody. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Andrzej Kowalczyk na Pianoli z 3 Pułku Strzelców Konnych W tym roku, jak zwykle konie i ułani znaleźli mieszkanie w gościnnej stajni Janusza Płońskiego. Część naszego Szwadronu, w tym młodzież spędziła wieczór i noc w Starym Folwarku (była też kąpiel w Wigrach). Ułanów gościnnie przyjęła dyrektor tamtejszego Zespołu Szkół Bożena Omiljanowicz, dzięki, dzięki… .

{gallery}galeria/suwalki{/gallery}
(nasze zdjęcia Marat Jaworska i Katarzyna Ostrowska, więcej na http://www.suwalki.info/wiadomosci-8392-Bolszewicy_zlozyli_bron_ _kawaleria_w_obiektywie.html i filmiki http://www.youtube.com/watch?v=2Sn04TgTl9Q http://www.youtube.com/watch?v=uezxX2pVWkc http://www.youtube.com/watch?v=5T-tpQ3bzfk