Wycieczka po Pietkowie

Wychowujemy i pokazujemy

29 maja 2018 roku uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Poświętnem wraz z rodzicami, rodzeństwem i wychowawczynią spotkali się w Pietkowie, w Kwaterze Głównej Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, aby w rodzinnym gronie powspominać dobiegające końca wspólne trzy lata nauki.  Spotkaniem zaczęliśmy cykl naszych lekcji ” żywej historii”. Zwiedzanie Izby to były małe klasowe obchody 100 –lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby móc wejść na teren wystawowy każdy z uczestników musiał otrzymać specjalną jednorazową przepustkę, po którą należało udać się do dyżurki w asyście ułana. Zwiedzającym została przedstawiona historia powołania w 1918 roku w majątku hrabiny Komar – Krasickiej w Pietkowie oddziału jazdy, który otrzymał nazwę „10 Pułk Ułanów Litewskich”, obejrzano z tej okazji wystawę sprzętu wiejskiego i fotografie pałacu w Pietkowie. Jak zwykle najwięcej emocji budziła jednak wystawa umundurowania, sprzętu ( w tym rowerów) i broni kawalerii od roku 1918 po dwudziestolecie międzywojenne.

Teren wokół naszej kwatery do doskonałe miejsce na rodzinne i klasowe pikniki. Zatem musiał być też czas na grillowanie, gry i zabawy .

12 czerwca studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odwiedzili naszą Izbę Tradycji. Wysłuchali wykładu o historii 10. Pułku Ułanów Litewskich i wkładzie tegoż pułku w budowaniu niepodległości Polski. Poznali też współczesnych kontynuatorów tradycji 10. Pułku – Szwadron Kawalerii, który ma kwaterę główną w Pietkowie. Seniorzy z zainteresowaniem obejrzeli nasze zbiory, zapoznali się z uzbrojeniem i umundurowaniem kawalerzystów. Przewodnikami po historii pułku byli wachmistrz Łukasz Backiel oraz ułan Kornel Gołębiewski.  Nowym elementem naszej lekcji żywej historii była możliwość poznania etosu polskiej przedwojennej policji. Studentom UWT z Łap historię policji przedstawili nasi przyjaciele Ania i Czarek Wonsewiczowie z GRH „Policja Państwowa 39.

Ostatni tydzień roku szkolnego w naszej kwaterze był bardzo pracowity. Z lekcji żywej historii „Zatrzymać w pamięci” (więcej o zajęciach w zakładce oferta edukacyjna) skorzystali 20 czerwca uczniowie kl. II gimnazjum w Poświętnem.

22 czerwca na zakończenie swoich muzycznych zajęć przyjechała do Pietkowa grupa młodszych dzieci z Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Sokołach. Dzieci nie tylko miały okazję uczestniczyć w lekcji, ale też mogły obserwować trening naszych kolegów przygotowujących się do XVIII Pikniku Kawaleryjskiego w Suwałkach. Na zakończenie skorzystały też z możliwości krótkiej przejażdżki konnej.

Zdjęcia >>