Święto Wojska Polskiego

Lance do boju, szable w dłoń! / Bolszewika goń, goń, goń!

15 sierpnia obchodzimy państwowe Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy z bolszewikami w 1920 roku. W tym dniu przypada również święto kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. 

Święto Wojska Polskiego obchodziliśmy w tym roku w Białymstoku. O godz. 11 w katedrze odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Tuż po niej o godz. 12.30 na Rynku Kościuszki przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się główne uroczystości z udziałem służb mundurowych oraz władz miasta. 

W tym roku po raz pierwszy w uroczystościach Święta Wojska Polskiego razem z ułanami wystąpiły też nasze dziewczęta. Zebrały słowa pochwał i podziękowań za takie piękne kultywowanie tradycji. Na zakończenie oficjalnych obchodów odbyła się defilada. W defiladzie poza wojskiem wzięły również udział GRH z Białegostoku.

Podczas Święta Wojska Polskiego nie zabrakło atrakcji. Białostoczanie mogli obejrzeć pokazy przygotowane na tę okazję przez mundurowych. W godz. 10-12 na placu miejskim prezentowany był też sprzęt wojskowy.