Święto w Grajewie

Połączone losy

Zgodnie z tradycją ostatnia sobota czerwca jest dniem poświęconym 9Pułkowi Strzelców Konnych z Grajewa. Pułk ten jest szczególnie bliski 10 PUL, ułani razem, w tych samych walkach przelewali krew.
Losy roku 1939 wyjątkowo połączyły oba pułki. Podobnie jak Dziesiątacy 9 pułk wyruszył z grajewskich koszar również na swój ostatni szlak bojowy w ramach kampanii wrześniowej 1939 r. Początkowo pułk prowadził działania rozpoznawcze i osłonowe oraz brał udział w potyczkach nadgranicznych w rejonie Stawiski – Szczuczyn – Grajewo.

W dniu 4 IX dwa szwadrony pułku uczestniczyły w całodniowym wypadzie Podlaskiej BK na terytorium Prus Wschodnich (tam nasz pułk poniósł krwawe straty). Następnie grajewski pułk prowadząc działania rozpoznawcze cofał się wraz z Brygadą na południe. W dniach 8-10 września walczył w rejonie Broku i Ostrowi Mazowieckiej. W dniach 12-13 września doszło do konfrontacji z XIX Korpusem Pancernym Guderiana. W rejonie Ciemne – Domanowo pułk stoczył najcięższą i najkrwawszą ze swoich bitew. Pułkowi udało się uniknąć okrążenia i dotrzeć w rejon Puszczy Białowieskiej, skąd nadal w ramach Podlaskiej BK cofał się na Polesie. 19 września na Wołyńskim Polesiu 9 psk wszedł w skład SGO “Polesie” gen. Kleeberga. Od 3 do 5 października pułk brał udział w ostatniej bitwie kampanii wrześniowej pod Kockiem.

Święto Pułkowe obchodzono w Grajewie w dniu 29 czerwca, w rocznicę walk stoczonych przez I dywizjon 2 psk w 1920 roku. Po usilnych staraniach w 1936 roku rozkazem MSWojsk. 9 PSK otrzymał imię gen. Kazimierza Pułaskiego.

W tym roku organizatorzy Klub Byłych Żołnierzy 9. PSK i 9. PSK AK, Towarzystwo Przyjaciół 9. PSK w Grajewie, Zespół Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie oraz Grajewska Izba Historyczna zorganizowali pułkowe święto 19 czerwca. Choć pogoda nie do końca dopisała, dopisali uczestnicy, a organizatorzy postarali się, aby święto pułkowe ze spotkania byłych żołnierzy, kombatantów i sympatyków przekształciło się w imprezę miejską z udziałem dzieci, młodzieży i wielu osób dorosłych. W tym roku szczególnie hucznie obchodzone, bo połączone z rocznicą nadania imienia 9PSK ZS Nr 2 w Grajewie.

Na obchodach tego święta byli też nasi przedstawiciele. (zdjęcia Dariusz Palusiński)
  http://www.youtube.com/watch?v=BwP5-_nqD1A

http://www.youtube.com/watch?v=Uf-OJtc0h1w&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Hd4GUJQjcMA&NR=1

{gallery}galeria/grajewo{/gallery}