Święto Pułkowe 2016


96 lat temu 10. Pułk Ułanów Litewskich napoił swoje konie w Dnieprze, było to 8 maja 1920 roku. Z tej okazji żołnierze ówczesnego pułku obrali sobie 8 dzień maja za swoje święto. W tym roku mija kolejna rocznica tego wydarzenia. Wprawdzie nie ma już w Białymstoku tej formacji, nie żyją już przedwojenni ułani, ale tradycja zobowiązuje. W tym roku Święto Pułkowe obchodziliśmy 7 maja.

W tym roku wiele radości w Szwadronie, bo pułkowe odznaki odebrali: Joanna Omieljańczuk, ułan Grzegorz Jaworski (kolega taboryta) i starszy ułan Grzegorz Perkowski. Prawo noszenia barw i numeru „10” otrzymał ułan Marcin Maciejczuk.

Po południu już czekała na nas biesiada w kwaterze. Jadła i napoju było pod dostatkiem. Pogoda była super i goście też dopisali. Nas szczególnie cieszyła wizyta ( pierwsza ) nowego dowódcy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk. Marcina Frączka i komendanta 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego ppłk. Roberta Dmuchowskiego i oficerów wspomnianych jednostek, bo to świadczy o naszej dobrej współpracy z wojskiem, a o to nam przecież chodzi. Dopisali nasi przyjaciele (rodzina autentycznych ułanów), wśród nich z Warszawy Adam Obuch – Woszczatyński z córką Małgosią i Jerzy Kaczyński, z Wrocławia – Andrzej Niedźwiecki, z Lublina Dariusz Obuch – Woszczatyński. Byli zaprzyjaźnieni członkowie GRH na czele z Konną Grupą Rekonstrukcji Kresy, Sokólskim Pododdziałem kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, z Policją Państwową 39 i 3 szwadronem 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Przybyli strażacy OSP Pietkowo, leśnicy, nasze rodziny i przyjaciele. Dziękujemy wszystkim.

Specjalne podziękowania sponsorom

Auto Gryf – Jarosław Stypułkowski (Białystok), BOST – Stanisław i Bogdan Jakim (Turośń Kościelna), Sklep Ogrodniczy Sosenka (Łapy) i Nadleśnictwa: Dojlidy, Rudka, Waliły.

Święto Pułkowe w obiektywie Andrzej Niedźwiecki
https://obuch.smugmug.com/…/%C5%9Awi%C4%99to-10-pu%C5%82ku…/

http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/bialystok/a/bialystok-pietkowo-swieto-10-pulku-ulanow-litewskich-zdjecia,9966366/

http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/a/bialystok-10-pulk-ulanow-litewskich-obchodzil-swoje-swieto-zdjecia,9965676/

http://www.polskatimes.pl/aktualnosci/a/bialystok-pietkowo-swieto-10-pulku-ulanow-litewskich-zdjecia,9966366/

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/133517

Zdjęcia z uroczystości >>