Święto Niepodległości – Białystok


19 lutego 2009 mszą św. w katedrze białostockiej oraz uroczystym apelem przy pomniku Marszałka Piłsudskiego upamiętniono 90. rocznicę odzyskania przez białostocczyznę niepodległości po latach zaborów.

W czwartek 19 lutego minęło dokładnie 90 lat, gdy w Białymstoku po latach zaborów nastała wolność. 19 lutego 1919 roku wieczorem na Rynku Kościuszki pojawili się wyczekiwani polscy żołnierze.


Na domach wisiały jeszcze niemieckie szyldy, przez Lipową biegły szyny carskiej konki, gdy białostoczanie poczuli, że mieszkają już w innym mieście. Wolnym. Wieczorne godziny 19 lutego 1919 roku były pierwszym zwiastunem wolności po 123 latach niewoli…

Główne rocznicowe obchody odzyskania przez Białystok niepodległości rozpoczęły się w czwartek 19.II o godz. 17.00 na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada, gdzie odbył się apel poległych, który poprzedziło wystąpienie prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego oraz modlitwa kapelanów: katolickiego – ks. kmdr por. Zbigniewa Rećko, prawosławnego – ks. ppłk Igora Siegienia i pastora Tomasza Wigłasza z duszpasterstwa ewangelicko-augsburskiego. Na tak doniosłej białostockiej uroczystości nie mogło zabraknąć naszego Szwadronu Uroczystość na cmentarzu odbywała się w asyście ułanów, którzy budzili również zainteresowanie mieszkańców miasta na trasie dojazdowej.

{gallery}galeria/luty{/gallery}