Święto Niepodległości 2013

Jeżeli myślisz  o kraju,/ gdzie ludziom śnią się pieśni niepokorne/i czarne woalki nad twarzami kobiet/i jaskółki sztandarów,/ tuż nad ziemią,/ wróżące burzę i krew,/ myślisz o Polsce

Święto Niepodległości 2013 roku obchodziliśmy dwa dni – 10 listopada byliśmy gośćmi w Mielniku i Hodyszewie.

W Mielniku główne obchody Dnia Niepodległości odbyły się w niedzielę, 10 listopada. O godz. 16 rozpoczęły się uroczystości przy obelisku upamiętniającym 500-lecie Unii Mielnickiej Tam zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Odczytano apel poległych. Uczestnicy spotkania udali się do Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej. Nasz oddział reprezentowała Iwona Pruszyńska, kapral Zdzisław Pruszyński i ułan Piotr Wądołowski, dołączył do nich miejscowy mielnicki ułan – Jacek Terpiał.

Po wspólnych śpiewach przyszedł czas na wypuszczenie białych i czerwonych lampionów – „Lot Wolności”. Uroczystości zakończył polonez zatańczony przez świętujących w Mielniku

Hodyszewo słynie z sanktuarium Matki Bożej Pojednania (parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). W kościele znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Hodyszewskiej, Królowej Podlasia z XVII w., namalowany na desce. W latach 1875-1914 znajdował się w istniejącej tu cerkwi prawosławnej, był umieszczony w ikonostasie, otaczany kultem przez wiernych prawosławnych i katolickich. W czasie I wojny światowej został wywieziony poza Hodyszewo, zwrócony dopiero w 1928 r. 31 sierpnia 1980 roku ks. kard. Franciszek Macharski ukoronował cudowny obraz koronami papieskimi. Do uczczenia święta Niepodległości zaprosił nas proboszcz ksiądz Wojciech Juszczak.

Na uroczystą mszę świętą pojechaliśmy konno, chcieliśmy pokazać parafianom, jak wyglądali ułani, ci, którzy przybyli do Pietkowa w grudniu 1918 roku i stąd wyruszyli na front wschodni. Kawaleria – najlepsze wojsko Rzeczpospolitej.

O godzinie 12.00 została odprawiona uroczysta Eucharystia w której modliliśmy się za naszą Ojczyznę, prosząc o Bożą opiekę i wstawiennictwo Matki Najświętszej. Pamiętaliśmy także o tych, którzy oddali swoje życie w walkach o wolność naszego kraju. Razem z kolegą z Podkarpackiego Stowarzyszenia Militariów starszy ułan Grzegorz Perkowski ( obchodził w tym dniu swoją szóstą rocznicę ślubu) i koleżanka Justyna Ostrowska ponieśli dary. Wysłuchaliśmy homilii. Na zakończenie uroczystości p. Genowefa Mazur, parafianka z Hodyszewa, odczytała piękny wiersz ułożony na tę okazję, nawiązujący do święta odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Po mszy świętej można było obejrzeć wystawę – członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Militariów pokazali część swoich zbiorów. Można było zobaczyć różnego rodzaju mundury wojskowe, wyposażenie wojska polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Karabiny, pistolety, bagnety, moździerze, radiostacje i inne pamiątki wojenne. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Podobnie jak nasze konie, lance i „grający” na początku i końcu mszy ckm. Dziękujemy księdzu Jackowi za opiekę, bigos był pyszny.

Główne wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Białymstoku tradycyjnie odbyły się wczesnym popołudniem w poniedziałek (11.11) przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, po mszy św. w katolickiej bazylice metropolitalnej. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, poczty sztandarowe (wśród nich nasz- sztandar 10 pułku i buńczuk tatarski – o wystąpienie na uroczystościach z buńczukiem zwróciły się do nas władze Gminy Muzułmańskiej), kombatanci, harcerze, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Tam też, po oficjalnych wystąpieniach i salwie honorowej, delegacje złożyły kwiaty.

Nasze konie, mimo ponad dwugodzinnego stania, spisały się wspaniale, nie sprawiały kłopotów. Na zakończenie odbyła się defilada, zebraliśmy oklaski. Po głównych uroczystościach, przy pomniku Józefa Piłsudskiego białostoczanie wspólnie z aktorami z Białostockiego Teatru Lalek mogli śpiewać patriotyczne pieśni. W śpiewnikach specjalnie przygotowanych na tę okazję, znalazły się pieśni, m.n. „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Brygada” oraz „Wojenko, wojenko”

http://goksir.mielnik.com.pl/wspolnie-swietowalismy-odzyskanie-niepodleglosci/

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,11-listopada-w-bialymstoku-fotorelacja,15260

Galeria zdjęć z uroczystości