Święto 10 PUL


10 maja 2009 roku w niedzielę mieliśmy swój wielki dzień. Odbyły się obchody święta 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Tegoroczne Święto Pułkowe swój początek miało w kościele garnizonowym przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku, pamięć o kawalerzystach uczczono także przed tablicą pamiątkową 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Podczas obchodów święta pułku mile zaskoczyła duża liczba gości. Byli weterani, rodziny i przyjaciele 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Z naszego zaproszenia skorzystali kawalerzyści z Sokółki, Ostrołęki, Grabowa, Supraśla, Ciechanowa i Krakowa, w defiladzie wzięło udział ponad 40 koni.

Z uroczystych obchodów święta pułku w Białymstoku przeniesiono się do Uhowa, do Tradycji – stajni Szwadronu im.10 Pułku Ułanów Litewskich. Do Tradycji przybyli ułani, ich rodziny, przyjaciele a także zaproszeni goście w tym władze wojewódzkie, powiatowe i samorządowe. Przybył burmistrzowie Łap, Suraża, wójtowie z Poświętnego i Nowych Piekut. Ważnym punktem tego dnia było poświecenie nowo wybudowanej i ukończonej stajni. Poświęcił ją kapelan szwadronu ks. Sylwester Szyluk, miejscowy proboszcz a także ksiądz prawosławny Jarosław Jóźwik z Topilca, modląc się aby to miejsce stało się ogniskiem miłości.

Właścicielem stajni Tradycja jest nasz kolega Ryszard Kulesza. Ryśkowi i jego żonie Halinie nasz kowal Ryszard Fiedorczuk podarował „ na szczęście” podkowę z numerem 20 (stajnia mieści się przy ulicy Cichej 20). Były tańce i śpiewy i liczne toasty… Głownie za pomyślność stajni i właścicieli, i przyjaciół, i koni.


{gallery}galeria/swietopul{/gallery}