Święto 10 Pułku Ułanów Litewskich

Zostały tylko ślady podków. /Ułański patrol w lesie znikł. /Drżą jeszcze wierzb gałęzie wiotkie./ Lecz jeźdźców nie odnajdzie nikt.

Jeźdźców – jak malowani – można było odnaleźć i zobaczyć 12 maja 2013 roku. Przybyli w tym dniu do Białegostoku na święto 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Poczet sztandarowy i ułani  w barwach 10 Pułku pojawili się w Białymstoku już o godzinie 8.00, wzięliśmy udział we mszy świętej w cerkwi św. Magdaleny, w modlitwie wspomagali nas koledzy z GRH Kresy. Następnie w asyście kolegów z Meksykańskiego Klubu Motorowego wjechaliśmy do centrum miasta.

Delegacja Szwadronu – razem z Piłsudczykami – złożyła kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego ( w tym dniu obchodziliśmy rocznicę Jego śmierci). Oklaskiwani przez mieszkańców stolicy województwa wzięliśmy udział w Dniu Munduru. Zaprosiliśmy białostoczan do koszar 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, na święto. O godzinie 11.00 na placu poligonowym przy ulicy Kawaleryjskiej spotkaliśmy się z kolegami- kawalerzystami z innych pododdziałów. Przybyli też nasi przyjaciele z 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki. Czekała też na nas zaproszona przez nasze stowarzyszenie sekcja Szwadronu Honorowego Wojska Polskiego z Warszawy (specjalne podziękowania panu majorowi Maćkowiakowi z Garnizonu Warszawa) i orkiestra wojskowa z Giżycka.

Święto tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym. Następnie wszyscy w naszej asyście przemaszerowali pod bramę koszar. Tu przy pamiątkowym kamieniu złożono kwiaty. Główne uroczystości odbyły się w tym roku na placu apelowym 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Zwiadowcy współorganizowali z nami święto. Dziękujemy pułkownikowi Wiesławowi Podleckiemu za zrozumienie naszej ułańskiej Sprawy. Eugenia Kula Przewodnicząca Koła Żołnierzy 10 Pułku i ich Rodzin w swoim przemówieniu powiedziała: „Co za radość, tego nie da się opisać, że dziś po 94 latach Święto 10 Pułku Ułanów Litewskich obchodzimy w naszych koszarach wyjątkowo uroczyście i podniośle. (nie zapominamy też o kapitanie Janie Busłowiczu, dzięki za wszelkie wskazówki i pomoc).

Uroczystości zgodnie z wojskowym ceremoniałem wzbudziły zadowolenie i wzruszenie gości. Obecny był Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, władze województwa. Komendanci służb mundurowych i cywilnych, dyrektorzy.

W tym roku czekały naszych kolegów szczególnie miłe chwile. Kapral Zdzisław Pruszyński i  kolega Andrzej Ostrowski otrzymali pułkową odznakę, a ułan (najmłodszy w oddziale, 16 letni) Kacper Gołębiewski prawo noszenia barw i numeru 10 –go Pułku Ułanów Litewskich.

Po defiladzie pododdziałów sekcja Szwadronu Honorowego WP zaprezentowała musztrę paradną.

Na zakończenie wojskowej uroczystości oczywiście być musiała wojskowa grochówka. Żadna podróbka restauracyjna. Grochówkę specjalnie dla nas ugotowała kuchnia 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Dziękujemy dowódcy białostockiego WOG-u pułkownikowi Krzysztofowi Idecowi i majorowi Dariuszowi Ratajczykowi.

W Pietkowie (na dawnym szkolnym placu użyczonym Szwadronowi przez władze gminy Poświętne) na ułańskim ognisku spotkali się ułani, członkowie Koła Żołnierzy 10 PUL (z przewodniczącą Koła Eugenią Kulą, członkowie Pułkowej Rodziny wśród nich: Zbigniew Grzegorz Lassota, Dariusz i Adam Obuch – Woszczatyński, Waldemar Borowy, Tomasz Wiśniewski i wielu innych. Około godziny 18 uroczyście otworzyliśmy wystawę malarską białostockiej malarki Marii Woronowicz.

Biesiada trwała do ciemnej nocy (dziękujemy sponsorom – piekarni Cymes z Białegostoku i zakładowi mięsnemu Bost Jakim Bogdan i Jakim Stanisław z Turośni Kościelnej), nawet burza nas nie przegoniła.

Zapraszamy do galerii – święto w kilku obiektywach

Inne w

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/12052013-godz-2200/11066212

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/98737

http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/spoleczne/pamiec-i-tradycja/11065665

http://www.kresowiacy.com/index.php/historia/wydarzenia/834-obchody-swieta-10-pulku-ulanow-litewskich

http://m.bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,106505,13897690,10__Pulk_Ulanow_Litewskich_swietowal__Awans_dla_weterana.html

http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080511/AKTUALNOSCI/884925311

 Galeria zdjęć

Święto Pułkowe 12 maja 2013 r.

Obejrzyj film