Uroczystości w Białej Piskiej

Byliśmy pod Białą Piską.

71 lat temu kiedy Polska broniła się przed najazdem hitlerowskim, żołnierze polscy przełamali w okolicach Białej Piskiej kordony graniczne, wkroczyli na ziemie leżące w granicach ówczesnej III Rzeszy Niemieckiej. Tego przełamania kordonów granicznych dokonały w dniach 2-4 września 1939 r. pułki Podlaskiej Brygady Kawalerii.: 9 Pułk Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 10 Pułk Ułanów Litewskich z Białegostoku, 9 Pułk Strzelców Konnych z Grajewa i 14 Dywizjon Artylerii Konnej z Białegostoku.

Siłami całej akcji pod osłoną nocy z 3 na 4 września ruszył gen. Kmicic Skrzyński dowódca Podlaskiej Brygady Kawalerii do natarcia na Białą Piską i jej okolic: Kowalewa, Sokół Górskich, Brzózek Małych, Brzózek Dużych, Długiego Kąta, Mikut, Bełcząca. Te dni do dziś wspomina mieszkający w Łapach Edward Borowski:  
„Byłem żołnierzem 14 Pułku Artylerii Konnej w Białymstoku. Byłem bombardierem i pełniłem funkcję trębacza. Już na początku września pogoniliśmy Niemców, szybko przekroczyliśmy granicę pruską. Zobaczyłem wtedy piękne gospodarstwa i porządki jakie tam panują i pomyślałem, że trudno będzie z nimi wygrać. Jakoś też i musieliśmy się wycofać.”  
W wyniku walk na tych terenach poległo: 34 ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 59 strzelców konnych z Grajewa, 46 ułanów Litewskich z Białegostoku, 16 żołnierzy z 14 Dywizjonu Artylerii Konnej. Od lat Koło Żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin organizuje wyjazdy do Białej Piskiej na okolicznościowe obchody upamiętniające te wydarzenia. W tym roku odbyły się 29 sierpnia. Razem z członkami koła jeżdżą też przedstawiciele naszego Szwadronu. Zawsze – jeszcze przed oficjalnymi uroczystościami – delegacja z Białegostoku spotyka się z władzami samorządowymi Białej Piskiej na poczęstunku. Jest to czas na swobodne rozmowy i refleksje. O godzinie 12.30 odbywa się msza święta, po niej na Placu Mickiewicza przed pomnikiem i tablicą Upamiętniającą Żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz Żołnierzy Polskich Walczących z Niemcami o Wolność Tej Ziemi odbywają się okolicznościowe uroczystości. Po głównych uroczystościach – pogoda dopisała można było jeszcze posłuchać i obejrzeć występ orkiestry z Białegostoku. Na zakończenie wszyscy udali się do miejscowego gimnazjum – wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych i spotkali się przy wspólnym posiłku. W drodze powrotnej nasza delegacja złożyła kwiaty na pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kowalewie.
{gallery}galeria/biala{/gallery}