Uroczystości 93 lat „Cudu nad Wisłą”

15 sierpnia w Złotorii Piaski na placu przed pomnikiem upamiętniającym nieznanego polskiego żołnierza poległego w wojnie z bolszewikami w 1920 r. odbyły się uroczystości 93 rocznicy bitwy warszawskiej, które połączono z nadaniem nowego sztandaru dla liczącej 85 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii.

Rankiem nasz Szwadron oklaskiwany przez mieszkańców Złotorii przejechał spod Szkoły Podstawowej na wspomniany plac. O 11:30 rozpoczęła się polowa Msza Święta celebrowana przez ks. proboszcza Bogusława Samsela. Ksiądz w wygłaszanej homilii przypomniał historię powstania w tym miejscu pomnika, która związała  z tym miejscem strażaków. Apelował o pamięć i kultywowanie tradycji – także tradycji strażaków. Prezes Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość Skała Grzegorz Krysiewicz szczegółowo przedstawił losy pomnika wzniesionego przez strażaków ze Złotorii w 1930 roku, a zniszczonego i zapomnianego w latach PRL-u. Wspomniał o pięknej postawie Mieczysława Miastkowskiego, właściciela pola z mogiłą, który odnowił w społeczności pamięć o tym miejscu i zainicjował odbudowę monumentu. Dzieło wsparł Urząd Miejski, a opiekę nad pomnikiem roztoczyli strażacy z komendantem Ireneuszem Jabłońskim na czele.

Następnie delegacje reprezentujące OSP, władze samorządowe i mieszkańców złożyły kwiaty pod pomnikiem. Strażacy pożegnali stary sztandar i powitali nowy. Wśród osób, które wbiły Gwoździe pamiątkowe w drzewce nowego znaku OSP Złotoria byli: Dariusz Piontowski Poseł na Sejm RP, Jerzy Ułanowicz Burmistrz Choroszczy, Jan Gradkowski Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, a także Dariusz Kozakiewicz nasz Komendant. Było to dla nas wyróżnienie i chwila pokazująca wielkość tradycji.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani uczestniczyli w pikniku, podczas którego nasza grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała budzące podziw publiczności umiejętności jeździeckie – w tym ćwiczenia z szablą i z lancą oraz epizod walk z bolszewikami w roku 1920. Oklaski i łzy jednej z mieszkanek prezentującej zdjęcie swojego ojca z czasów wojny bolszewickiej były dla nas największą nagrodą.

http://gazeta.choroszcz.pl/?p=26828

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/15082013-godz-2200/12117290

{gallery}galeria/zlotoria13{/gallery}