Święto Zasławskich

25 września 2016 r. w Ostrołęce braliśmy udział w obchodach Święta 5. Pułku Ułanów Zasławskich, upamiętniające 96. rocznicę szarży pułku pod Zasławiem na Ukrainie w dniu 23 września 1920 r.

5 Pułk Ułanów Zasławskich sformowany w 1918r. jako 5 Pułk Ułanów II Korpusu Polskiego gen. Hallera z dawnego 5 Pułku Ułanów II Polskiego Korpusu w Rosji (sławnego ze zwycięskiej bitwy pod Kaniowem 11 maja 1918 r.) w połowie listopada 1918 r. w Mińsku Mazowieckim. Szarża pod Zasławiem 23 września 1920r. przyczyniła się do odwrotu Armii Konnej Budionnego. Do 4 września 1939 r. pułk osłaniał granicę z Prusami Wschodnimi w rejonie Myszyńca. Brał udział w wypadzie na terytorium wroga pod miejscowością Klarheim (Długi Kąt, 4 IX). Wycofał się za Narew, walczył w rejonie Ostrowi Mazowieckiej i Zambrowa, przebił się do Białowieży (20 IX), po czym wszedł w skład SGO „Polesie” gen. Kleeberga. Odznaczył się pod Serokomlą. Skapitulował 6 października.
W tym roku gościem specjalnym obchodów święta 5 Pułku Ułanów Zasławskich był Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Podczas uroczystości odsłonięto pomnik poświęcony ułanom, a zaproszeni goście odebrali odznaczenia i wyróżnienia.

Zdjęcia >>