Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 1920 wojska polskie rozgromiły bolszewików na przedpolach Warszawy. Data, która zmieniła losy Europy, jest też Świętem Wojska Polskiego. Główne uroczystości w województwie odbyły w Białymstoku. Nie mogło też w tym miejscu nas zabraknąć. Wszak to nasz 10 pułk był tym, który z bolszewikami zetknął się już w roku1919. Walczył z nimi aż do zakończenia wojny, wziął udział w słynnej bitwie niemeńskiej.

Zdobycze wojenne i straty zadane nieprzyjacielowi w latach 1918-1920 były duże. Pułk wziął do niewoli około 800 jeńców, jeden sztab brygady, kilka sztabów pułkowych. Zdobyto kilkaset koni, przeszło 1000 karabinów, kilka lokomotyw, 150 wagonów z prowiantem i amunicją, liczny sprzęt łączności oraz kasę dywizyjną. Za działania wojenne 1918-1920 odznaczono Krzyżem Virtuti Militari 5 oficerów oraz 9 podoficerów i szeregowych. Krzyżami Walecznych odznaczono 21 oficerów i szeregowych. Pułk wyruszał na wojnę z Pietkowa, które od kilku lat jest też naszą kwaterą główną.

Po uroczystościach głównych przy pomniku Marszałka udaliśmy się do parku, gdzie nasze dziewczyny wykonały pięknego kadryla, a chłopaki dynamiczne pokazy.

Zdjęcia>>