Święto Pułkowe

W rocznicę pułkowego święta

98 lat temu 10. Pułk Ułanów Litewskich napoił swoje konie w Dnieprze, było to 8 maja 1920 roku. Z tej okazji żołnierze ówczesnego pułku obrali sobie 8 dzień maja za swoje święto. W tym roku mija kolejna rocznica tego wydarzenia. Wprawdzie nie ma już w Białymstoku tej formacji, nie żyją już przedwojenni ułani, ale tradycja zobowiązuje. Tegoroczne Święto Pułkowe obchodziliśmy 12 maja.

W tym roku wiele radości w Szwadronie, bo wyższe stopnie z MON otrzymali: na starszego sierżanta Dariusz Kozakiewicz oraz Zdzisiek Pruszyński na stopień sierżanta a odznaki pułkowe otrzymali: Kacper Golebiewski, Ireneusz Łapiński oraz Łukasz Zadykowicz.

Po południu nastąpiło otwarcie Kwatery Głównej w 100-lecie niepodległości. Dzięki staraniom Wójta Gminy Poświętne Witolda Łapińskiego największy oddział kultywujący tradycje kawaleryjskie na Podlasiu ma godną Izbę Tradycji 10 Pułku Ułanów Litewskich w niedawno wyremontowanym budynku po nieczynnej szkole. A potem już czekała na nas biesiada w Kwaterze Głównej w Pietkowie. Jadła i napoju było pod dostatkiem. Pogoda była super i goście też dopisali. Nie zawiedli nasi przyjaciele (rodzina autentycznych ułanów), wśród nich z Warszawy – Adam Obuch-Woszczatyński i Jerzy Kaczyński z małżonką, z Wrocławia – Andrzej Niedźwiecki a także przybyli do nas Mikołaj Zagórski i Dmitry Zwierzyński. Zaprzyjaźnieni członkowie GRH na czele z Policją Państwową 39, 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 2 szwadronem 11 Pułku Ułanów Legionowych oraz 1 Pułkiem Strzelców Konnych z Garwolina. Przybyli strażacy OSP Pietkowo i Złotoria, nasze rodziny i przyjaciele.

Nasze święto to też dobry cza na złożenie podziękowań naszym sponsorom. Serdecznie dziękujemy: Hannie i Andrzejowi Antoszczukom (sklep Sosenka w Łapach), Bożenie i Tadeuszowi Zajkowskim (sala balowa Wersal Łapy), Bogdanowi i Stanisławowi Jakimom (firma BOST Turośń Kościelna), Ryszardowi Jacewiczowi – pietkowskie stawy, Jolancie i Wiesławowi Dojlidom oraz ……….

Więcej zdjęć w fotorelacji Andrzeja Niedźwieckiego https://obuch.smugmug.com/…/%C5%9Awi%C4%99to…/2018/i-pvhKCwC

Zdjęcia >>