„Stu na 100-lecie Niepodległości Polski”

 

10 listopada 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Łapach odbyła się promocja książki „Stu na 100-lecie Niepodległości Polski”, której autorami są Marta Jaworska i Marian Olechnowicz. Autorzy dotarli do rodzin uczestników walk o niepodległość Polski z gmin: Łapy, Poświętne, Suraż i Sokoły. W publikacji znalazły się biografie, wspomnienia oraz fotografie uczestników walk o niepodległość Polski ze wspomnianych gmin. w Książce znalazły się także biogramy ułanów 10. Pułku Ułanów Litewskich mieszkańców naszego regionu.

Wydanie książki było możliwe dzięki projektowi, który zrealizowała Fundacja Aktywizacja oraz Gmina Poświętne. Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach IX Edycji Patriotyzmu Jutra.
Rodziny i przyjaciele uczestników walk o niepodległość otrzymali egzemplarze książki za darmo. Książki (wraz z nimi scenariusze lekcji patriotycznych) trafiły także do bibliotek i szkół.

Na promocji książki nie mogło zabraknąć naszych przedstawicieli. Kapral Grzegorz Perkowski opowiedział zebranym o Pietkowie i właścicielce majątku hrabinie Gabrieli Komar, wszak to z pietkowskiego dworu wyruszyli ułani bronić naszych wschodnich granic i utrwalać granice Niepodległej.
W Muzeum Wirtualnym im. Władysława Piotrowskiego powstanie galeria czynu niepodległościowego mieszkańców regionu.

Zdjęcia >>