Spotkanie grup rekonstrukcji historycznych z Podlasia.


Wspólnie, razem…

W sobotnie, mokre, wcale nie zimowe popołudnie, odbyło się spotkanie grup rekonstrukcji historycznych z terenu Podlasia. Zebranie miało za zadanie skonsolidowanie działań poszczególnych grup i ustalenie wspólnego „frontu” działań na rok 2011.

Na spotkaniu znaleźli się przedstawiciele : GRH Narew, 10 Pułku Ułanów Litewskich, 9 PSK Grajewo, KOP Twierdza Ossowiec i PSZ. Zaszczycił nas również swoją obecnością, rotmistrz Bernard Wasilewski, kombatant, uczestnik walk kampanii wrześniowej, zawodowy podoficer 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Rezultat naszych rozmów, zobaczymy, mam nadzieję, we wspólnych przedsięwzięciach w nadchodzącym roku. Jednym z ułatwień w kontaktach pomiędzy grupami było założenie forum : www.grhpodlasia.fora.pl, na którym to będziemy mogli podzielić się aktualnymi wiadomościami, podjętymi działaniami i bieżącymi informacjami na temat kalendarza działań poszczególnych grup.

Współczesne warunki mocno komercjalizują nasze działania, nad czym ubolewamy, ponieważ łączy nas przede wszystkim propagowanie wartości patriotycznych, miłość do kraju i historii. Jako że nasza działalność pochłania dość pokaźne środki pieniężne, musimy czasami podjąć się zajęć komercyjnych – pokazy, rekonstrukcje itp. Jednakowoż staramy się być wszędzie tam, gdzie możemy przyczynić się do upamiętnienia chwały polskiego oręża, na uroczystościach patriotyczno-religijnych i lekcjach „żywej” historii.

Po omówieniu wszystkich kwestii, uzgodniliśmy termin i miejsce naszego następnego spotkania, gdzie gościnnym gospodarzem będzie 9 PSK Grajewo.

Na zakończenie rotmistrz Wasilewski zafundował nam podróż w czasie, opowieść o początkach wrześniowej kampanii, wypadzie 10 PUL na teren Prus Wschodnich, bitwie pod Kockiem i niemieckiej niewoli. Pytaniom nie było końca.

 

{gallery}galeria/grh{/gallery}