Ryś na Kaprysie

Niejako symboliczna była przejażdżka konna „Rysia” – maskotki, znaku 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego na kawaleryjskim koniu w dniu 13 czerwca 2014 roku. W tym dniu białostoccy zwiadowcy obchodzili swoje święto. 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy jest spadkobiercą tradycji także naszego 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Jednostki rozpoznawcze są specyficznym rodzajem formacji. Żołnierze pułku przygotowują się do rozpoznawania potencjalnego przeciwnika i przekazywania o nim informacji. Szkolenia – to w czasie pokoju – codzienność pułku. Pułk został powołany w lipcu 2009 roku i jest najmłodszą jednostką tego typu w WP. A jak wygląda ta praca z bliska – mogli przekonać się ci, którzy w święto białostockiego pułku odwiedzili koszary. Żołnierze prezentowali sprzęt i wyszkolenie. Najmłodsi mogli także poznać historię, nasi przedstawiciele brali udział w święcie. Występowali konno w mundurach garnizonowych.

Uroczystości to także medale, odznaczenia. Poza wojskowymi były także inne. Pamiątkowy ryngraf i podziękowania za pomoc w organizacji święta 10 Pułku Ułanów Litewskich z rak pani Eugenii Kuli odebrał dowódca jednostki pułkownik Podlecki, a major Jan Busłowicz otrzymał naszą pamiątkową  pułkową odznakę.

Po oficjalnych uroczystościach święto przypominało rodzinny piknik. Dzieci chętnie korzystały z możliwości konnej przejażdżki.