Rocznica wybuchu II wojny światowej w Grabowie

Przyciąga kawaleria, strzemieniem srebrnym dzwoni,/ A piosnka nie zamiera w oddali pól zielonych./ Nie zdradzi koń towarzysz i nie zdradzi szabla wierna./ Widzicie to, słyszycie to – przeciąga kawaleria.

Na Prusy Wschodnie.

Tradycyjnie już w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Grabowie odbyła się rekonstrukcja historyczna wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na tereny Prus Wschodnich.

Pierwszy wypad odbył się 2 września 1939 roku. Tego dnia rano gen. Ludwik Kmicic-Skrzyński, dowódca Podlaskiej BK wydał rozkaz rozpoznania pozycji niemieckich i wzięcia jeńców po niemieckiej stronie granicy, na kierunkach Milewo-Kowalewo-Biała oraz Cibory-Wojny-Myszki-Drygały. Do przeprowadzenia zadania zostały wyznaczone l i 3 szwadrony 10 Pułku Ułanów Litewskich ppłk. Kazimierza Buslera. Około godz. 15 oba szwadrony przekroczyły granicę. Doszło do walki z niemieckimi oddziałami, w wyniku której ułani zajęli wieś Brzózki Małe, biorąc jeńców. Wieczorem wycofali się za granicę na pozycje do Milewa. W kolejnych dniach nastąpiły jeszcze 3 wypady .

Główne uroczystości w Grabowie rozpoczęła Mszą św. za Ojczyznę, następnie wszyscy zebrani poprzedzani konnym pododdziałem w barwach 10 pułku udali się na cmentarz parafialny w Grabowie gdzie, nad grobem kpt. Adama Gątkiewicza, miał miejsce Apel Poległych.

Kolejną częścią uroczystości były zawody Kawaleryjskie „O Szablę Wójta Gminy Grabowo”, wśród naszych kolegów najlepszy był Damian Jaworski. Niemiłą przygodę miał Grześ Perkowski, jego Aresa „pogryzły” pszczoły. Wyjęliśmy około 30 żądeł. Szablę w tym roku zdobył Przemysław Fidura z Kolna.

Około godziny 15.00 rozpoczęła się rekonstrukcja wydarzeń z września 1939 roku. 70 efektów specjalnych, szarża kawalerii, motory, samochody pancerne i niemiecki samolot pomogły oddać to, co wydarzyło się podczas wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy Wschodnie

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/galerie/id/102809

{gallery}galeria/grabowo13{/gallery}