Rocznica września 1939 w Olszewie

Uroczystości upamiętniające bitwę pod Olszewem w nocy z 13 na 14 września 1939 roku rozpoczęła uroczysta msza święta. Po niej można było oglądać wystawę wojskowego sprzętu i wojenne pamiątki.
Wieczorem około godziny 20 odbyła się rekonstrukcja przypominająca tamte wydarzenia – starcie polskiej kawalerii z Suwalskiej Brygady z pancernym zagonem Guderiana. Bitwa trwała przez kilka godzin, jednak pomimo poświecenia i brawury Polaków przewaga wroga była znacząca. Szwadrony polskie poniosły ogromne straty, aby uniknąć ataku samolotów przed świtem dowództwo zdecydowało o wycofaniu się. Na polu walki zostali zabici i ciężko ranni, do których nie można było podejść. Olszewo było niemal doszczętnie spalone, z pożogi ocalał zaledwie jeden dom i kuźnia. Po walce Niemcy zabili mężczyzn. Na koniec wydano rozkaz by kobiety i dzieci zostawić. Na znak zwycięstwa Niemcy spalili ostatni ocalały dom. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej w bitwie pod Olszewem Niemcy stracili około stu różnego rodzaju pojazdów, zginęło także około stu ich żołnierzy i oficerów. Po stronie polskiej poległo ponad 50 żołnierzy i oficerów, a ponad stu było rannych. Za poniesione w walce straty Niemcy spacyfikowali wieś. Palili zabudowania, dobijali rannych żołnierzy polskich, rozstrzeliwali wziętych do niewoli jeńców – w Olszewie zginęły 53 osoby cywilne, 30 jeńców.

My razem z kolegami 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich wzięliśmy udział we wspomnianej rekonstrukcji. Wzruszenie i brawa licznie zgromadzonych były największą nagrodą.

Zdjęcia >>