Rocznica bitwy pod Kockiem -1939r

Zostały tylko ślady podków.

4 i 5 października 2009 roku odbywały się w Kocku uroczystości 70-cio-lecia bitwy pod Kockiem z 1939 roku. Bitwa pod Kockiem stoczona przez oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” generała Franciszka Kleeberga w dniach 3-5 października była ostatnią bitwą wojny obronnej Polski w 1939 roku.

Dla pokoleń stała się symbolem walki z dwoma agresorami –sowieckim, (bowiem po 17 września żołnierze Kleeberga walczyli z Armią Czerwoną) i niemieckim. W słynnej bitwie brał udział także patron naszego szwadronu 10 Pułk Ułanów Litewskich. Wśród żołnierzy tamtych dramatycznych był rotmistrz Bernard Wasilewski. Oczywiście nie mogło go zabraknąć 5 października, także przedstawiciele naszego szwadronu (wśród nich młodzież) obecni byli na obchodach rocznicowych.

W niedzielę z całej Polski do Kocka przybyło marszem konnym kilkudziesięciu ułanów w historycznych mundurach, przybyły poczty sztandarowe pułków walczących z Niemcami w tej ostatniej wielkiej bitwie roku 1939, tysiącami przybyli też nie tylko miłośnicy historii. Wielu starszych i młodszych Polaków pragnących uczcić tamte październikowe wydarzenia zgromadziło się w Kocku pod pomnikiem generała Kleeberga.

Uroczystości pod Kockiem uświetniła uroczysta Msza Święta i odprawa wart, łzy wzruszenia i dreszcze emocji wszystkich obecnych wywołała zrobiona z wielkim rozmachem rekonstrukcja bitwy z października 1939 roku.

{gallery}galeria/kock{/gallery}