Rekonstrukcja w Łapach

Zdobyliśmy stacyję

O potyczce polsko – niemieckiej o Łapską Stacyję trwającej 2 listopadowe dni roku 1918 pisały gazety w całym kraju. Jest to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie w dziejach Łap. Ten moment uważany jest za symboliczne odzyskanie niepodległości przez miasto. Rekonstrukcję tych wydarzeń przedstawiliśmy z udziałem Niemców z SRH Marienburg – IR 152. (to grupa kolegów rekonstruktorów z Malborka, która uczestniczyła w tym roku m.in. w uroczystości 100-lecia zakończenia I wojny światowej w Verdun (Francja) ) i oraz aktorów Teatru Kaprys w niedzielę 23 września na placu przed Domek Kultury w Łapach.

Przed inscenizacją patrolowaliśmy konno ulice miasta, odbył się koncert Lecha Makowieckiego i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na zakończenie można było potańczyć przy muzyce „na żywo” z aktorami „Pijanej Sypialni”.

To jedna z wielu inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych, które odbywają się w Łapach w ramach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Do współorganizacji obchodów włączyło się wiele środowisk. Zawiązał się m.in. łapski Komitet obchodów 100-lecia niepodległości.

Zdjęcia >>