Rekonstrukcja niepodległościowa w Łapach

Obchody 99 rocznicy odzyskania  Niepodległości w Łapach

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!” – m.in te słowa Jędrzeja Moraczewskiego, późniejszego polskiego premiera przywołano w tym roku w widowisku historycznym na Placu Niepodległości w Łapach, które zgromadziło mnóstwo mieszkańców oraz dostojnych goście. Był to ostatni punkt bogatego programu tegorocznych uroczystości patriotycznych, które odbywały się przez cały tydzień w Łapach.
Tradycyjnie już w historycznej inscenizacji wystąpili, jak zawsze rewelacyjni, młodzi aktorzy z łapskiego Teatru „Kaprys” i nasi ułani. Tym razem reżyser przedstawienia Adam Karasiewicz przybliżył postać pułkownika Mariana Januszajtisa-Żegoty, który po przybyciu do Łap 29 listopada 1918 r. wydał odezwę, zachęcającą do wstępowania do polskiego wojska, na którą entuzjastycznie odpowiedzieli nasi łapscy przodkowie. I w tym roku nie zabrakło w Łapach Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tej roli niezawodny plutonowy Zdzisław Pruszyński. Jak mówili mieszkańcy Łap, którzy coraz liczniej przybywają na nasze lokalne widowiska stworzyliśmy na koniach niezwykle uroczystą oprawę tegorocznych obchodów w mieście. Dopełniły całości płonące pochodnie przyniesione przez zuchy i harcerzy, strażacy ochotnicy, poczty sztandarowe.

W takiej późnowieczornej atmosferze w intencji bohaterów walk o niepodległą Ojczyznę modlili się pod przewodnictwem księdza proboszcza Waldemara Krzywińskiego goście zgromadzeni na Placu Niepodległości. Pomniku Niepodległości i Pomniku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego.

Zdjęcia >>