Pułkowe święto


Pułkowe Święto 11.05.2008 r.

Oddział jazdy ze Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich stacjonujący w Uhowie „zasilili” miejscowi jeźdźcy

Któż nie kocha ułanów? To prawdziwe malowane dzieci. Mundury, rogatywki, błyszczące buty, szable i parskające konie – to robi wrażenie. Takich ułanów, takich jak za dawnych lat można było zobaczyć w tym roku 11 maja w Białymstoku. W tym dniu paradowali na swoim ułańskim święcie.

Żołnierze z 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz ich rodziny i przyjaciele, obchodzili 11 maja  2008 roku właśnie osiemdziesiątą ósmą rocznicę ustanowienia Święta Pułkowego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.15 – zbiórką pocztów sztandarowych. Później kombatanci, ich rodziny i zaproszeni goście uczestniczyli w mszy świętej w dawnym kościele garnizonowym przy ulicy Kawaleryjskiej, po której przemaszerowali pod tablicę pamiątkową przy bramie koszar, gdzie złożyli wieńce i kwiaty. Byłym żołnierzom i ich rodzinom jak zawsze towarzyszyli ułani – Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich kultywujący najlepsze ułańskie tradycje. Oni oddawali honory ustawiwszy się na rondzie nazwanym – jakżeby inaczej – imieniem 10 PUL. Niektórzy jeźdźcy w tym roku uczestniczyli w święcie pułkowym po raz pierwszy. Pojawili się na paradzie dzięki temu, że wstąpili w szeregi Szwadronu.

Jesienią pisaliśmy w Gazecie Łapskiej, że w Uhowie osiedlili się ułani ze Szwadronu Kawalerii im.10 Pułku Ułanów Litewskich. Jeden z nich – Ryszard Kulesza zachęcał wtedy młodszych i starszych, kochających konie, historię i ułanów do wstępowania w szeregi Szwadronu. Jego apel nie pozostał bez echa. Wkrótce razem z jeźdźcami, ułanami w teren w Uhowie zaczęli wyjeżdżać też miejscowi pasjonaci jazdy konnej i ułańskiej fantazji. Kilku z nich – tych najlepszych i wytrwałych – zasiliło oddział jazdy w Uhowie i pojawiło się na ułańskim święcie. Byli to: Waldemar Halicki z Uhowa, Zbigniew Kostro z Krasowa Wólki i Tomasz Baranowski z Lizy Starej.

Zdaniem „starych” ułanów z oddziału Szwadronu w Uhowie to dopiero początek zasilania ułańskich szeregów. O ułanów i konie pyta wielu, nie tylko posiadanie konia i jazda konna stają się modne. Coraz częściej ważna jest też lokalna tradycja. A według niej niemało ludzi z naszego regionu służyło w 10 Pułku, wszak formował się w Pietkowie, a po wojnie bolszewickiej do wybuchu II wojny światowej był wizytówką Białegostoku.

Ułani z Uhowa zapraszają wszystkich chętnych do nauki konnej jazdy i do wstępowania w szeregi Szwadronu. 31 maja można będzie porozmawiać z nimi i pojeździć konno na imprezie środowiskowej Dzień Rodziny zorganizowanej przy Szkole Podstawowej w Uhowie.

Obejrzyj zdjęcia.

{gallery}galeria/pulkowe{/gallery}