Pietkowo Hubertus

Hubertus w kwaterze głównej

„Hubertus” to święto myśliwych, koni i jeźdźców, a także okazja do spotkania się choć raz w roku w gronie miłośników jeździectwa. Obchodzone w dniu świętego Huberta – patrona jeźdźców i myśliwych. To na jego cześć, już od XV wieku odbywają się pogonie za lisem. Oczywiście współczesny lis jest symboliczny – to jeździec z przyczepioną do ramienia lisią kitą. Trudność polega na tym, że należy zerwać kitę z prawej strony uciekającego. Ten, komu się to uda, wygrywa i zostaje „lisem” w następnym roku. To pełna emocji gonitwa za uciekającym konno jeźdźcem, z przymocowaną lisią kitą, budząca emocje, rodząca podziw

„Hubertus” pod patronatem Wójta Gminy Poświętne odbył się 13 października 2018 r. Taka uroczystość to doskonała promocja naszej gminy.

Uroczystego otwarcia gonitwy dokonał Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński. Błogosławieństwa uczestnikom udzielił ksiądz Andrzej Ulaczyk jeździec i członek Podlaskiego Związku Hodowców Koni, proboszcz parafii Wyszki. Na Hubertusa w Pietkowie przybyli też znamienici goście, obecny był Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz Zastępca Dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Mariusz Woźniak. Członkowie Koła Żołnierzy 10 Pułku Ułanów  Litewskich i ich Rodzin na czele z prezes Eugenią Kulą.

Nie zabrakło również gości z odległych stron, specjalnie do Pietkowa przyjechał Dmitrij Zwierzyński z Moskwy, przyjechali przyjaciele z Wrocławia, Warszawy, Lublina, Wołomina, Ostrołęki. Wystąpili kawalerzyści w barwach 5. Pułku Ułanów Zasławskich, 10. Pułku Ułanów Litewskich i 11 Pułku Ułanów Legionowych oraz jeźdźcy ze stajni sportowych. W tym roku na  gonitwę wyjechało 28 koni.

W czasie kiedy jeźdźcy rozgrzewali konie, galopując konnymi ścieżkami w Leśnictwie Pietkowo, goście oczekujący na gonitwę udali się autokarem (dzięki uprzejmości Wójta Gminy Poświętne Witolda Łapińskiego) na małą wycieczkę. Celem była wizyta w Kamiennym Dworze. W 1935 r. został on wystawiony na licytację, majątek kupili legioniści Piłsudskiego z tzw. „groszówek” czyli dobrowolnych odpisów z rent i emerytur legionistów dla Aleksandry Piłsudskiej wdowy po marszałku Józefie Piłsudskim i dzieci Jadwigi i Wandy Piłsudskich.

Następnie wszyscy udali się do Łukawicy na miejsce gonitwy za lisem. Za zwycięzcą z ubiegłego roku Błażejem Jaworskim na klaczy Paradona. Szczęście w tym roku mieli gospodarze. Lisią kitę zdobył starszy ułan Damian Jaworski z Pietkowa na koniu Bigot. W gonitwie młodzieży nowym lisem został kandydat na ułana Piotr Pieczur z Józefina na klaczy Ochota.

Piękne obrazy Marii Woronowicz i Katarzyny Ostrowskiej wręczone zostały zwycięzcom w obu gonitwach.

Na zakończenie Hubertusa była oczywiście ułańska biesiada w kwaterze ułanów w Pietkowie, przy tej okazji można było obejrzeć Izbę Tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich w wyremontowanych pomieszczeniach. Goście zgodnie twierdzili, że tegoroczny Hubertus w gminie Poświętne był bardzo udany i zapowiadali swoją obecność w przyszłym roku.  Relację z tego gminnego święta pokazała TVP odział Białystok: https://bialystok.tvp.pl/39460712/13102018-godz-1830

Więcej pięknych zdjęć na https://obuch.smugmug.com/Rekonstrukcja-historii/10-Pu%C5%82k-U%C5%82an%C3%B3w-Litewskich/Hubertus/2018/

Zdjęcia>>