Pamięć września – Olszewo

Na zaproszenie Wójta Gminy Brańsk Andrzeja Jankowskiego w tym roku upamiętniliśmy rocznicę bitwy pod Olszewem biorąc udział w uroczystej mszy, na którą przyjechaliśmy konno z naszej Kwatery Głównej w Pietkowie. Następnie obejrzeliśmy bardzo emocjonującą rekonstrukcję tej bitwy, w której także zdarzało nam się wcielać w polską kawalerię.

Kulminacyjną  częścią Olszewskiego spotkania pokoleń jest już od kilku lat inscenizacja bitwy sprzed 80 lat. Wzięły w niej udział grupy rekonstrukcyjne, ale także dzieci z gminy Brańsk.  Podczas rekonstrukcji  były wybuchy, płonące budynki oraz czołg i wozy bojowe z czasów II wojny światowej, a także kawalerzyści na koniach.

Bitwa pod Olszewem rozegrała się w nocy z 13 na 14 września 1939 roku. Starły się w niej oddział Suwalskiej Brygady Kawalerii, (szczególnie ucierpiał 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich) który przez Olszewo wycofywał się w kierunku Hajnówki oraz niemiecki oddział zmotoryzowany z 3. Dywizji Pancernej, który w tej wsi rozbił swój obóz.

Początkowo w bitwie przewagę mieli kawalerzyści, którym udało się zaskoczyć hitlerowców. Niemcom jednak udało się przeorganizować i odeprzeć atak.

Obie strony w bitwie odniosły ogromne straty. Niestety koniec bitwy, nie był końcem tragedii. Po zakończeniu walk Niemcy dobili rannych żołnierzy polskich, spalili wieś oraz rozstrzelali część mieszkańców, także tych przywiezionych z pobliskiego Pietkowa. W Olszewie zginęły 53 osoby cywilne, 30 jeńców, w tym 5 rannych. Ci co przeżyli, pochowali poległych. Do dziś w Olszewie stoi pomnik, który upamiętnia zabitych.

Zdjęcia>>