Obchody Konstytucji 3 Maja

Witaj Maj, Trzeci Maj,/ u Polaków błogi raj!

Mijają 222 lata od czasu, kiedy Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową zwaną później Konstytucją 3 Maja, regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Wszyscy wzięliśmy udział w uroczystościach w Białymstoku upamiętniających to wydarzenie. Główne uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się o 12:30. Tłumów nie było, białostoczanie świętowali w ulewnym deszczu, ale nie wszystkich pogoda odstraszyła. Obecni byli podlascy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa, służby mundurowe, kombatanci. W przemówieniach samorządowcy podkreślali znaczenie uchwalonej trzeciego maja 1791 roku konstytucji.  – Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować niezależność państwową – powiedział Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego.

Po oficjalnych uroczystościach, o 14:00 na Rynku Kościuszki odbył się pokaz sprzętu Wojska Polskiego i służb mundurowych, w tym czasie nasi koledzy przejeżdżali ulicami miasta, pozdrawiani przez nielicznych białostoczan. Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku o godz. 15 dał pokaz sprawności kawaleryjskiej w parku im. Dziekońskiej przy Spodkach. Koledzy pokazali zebranym umiejętności, jakie niegdyś musieli znać wszyscy ułani. Jedną z atrakcji budzącą emocje było ciągnięcie „rannego” za końskim ogonem, ścinanie łóz i rozcinanie na pół kapusty leżącej na pozorniku. Kapuściana głowa była w zastępstwie głowy wroga, o którą niegdyś skracali tych, z którymi walczyli.

Po zakończeniu obchodów wszyscy ułani spotkali się w kwaterze głównej w Pietkowie. Gościem wieczoru była pani Genowefa  Mazur, jedna z ostatnich świadków tragedii pod Olszewem we wrześniu 1939 roku ( której pisaliśmy w kwietniu) . Pani Genowefa nie tylko snuła wspomnienia, śpiewała razem z ułanami i z podziwem obejrzała nasze muzeum.

Zobacz też:

http://czasbialegostoku.pl/artykul/ulani-dali-pokaz-przy-spodkach-zdjecia-wideo

{gallery}galeria/3maja13{/gallery}