Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż,/ na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,/ na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,/ na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych.”

Nasz Szwadron uczcił Żołnierzy Wyklętych 2 marca 2018 roku. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Kto dziś upomni się o pamięć…” obchodzony był w gminie Poświętne szczególnie uroczyście. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa wraz z opiekunami wykonali gazetkę okolicznościową oraz zawiesili plakaty informacyjne na szkolnych korytarzach. 2 marca zaprezentowali okolicznościową część artystyczną.

Nasze tereny nierozerwalnie związane są z działalnością zbrojnego podziemia, tu walczyli, ginęli Żołnierze Wyklęci. Tu wciąż jeszcze jest żywa pamięć o działalności majora Zygmunta Szendzielarza, pseudonim Łupaszka czy majora Kazimierza Kamieńskiego – Huzara.

Na początku września 1945 cała V Brygada skoncentrowała się w lesie niedaleko gajówki Stoczek (za stawami rybnymi w Pietkowie, na szlaku naszych konnych ścieżek) mjr Z. Szendzielarz otrzymał rozkaz rozformowania swojego oddziału, liczącego wówczas ok. 300 partyzantów. Natomiast on sam podjął decyzję prowadzenia dalszej walki z komunistami. Rozkazy zostały wydane, był 7 września 1945 roku. Jednak walka trwała dalej. Dziś nie ma już gajówki, tylko las i puste pole wciąż przypominają.

O działaniach partyzantów Wileńskiej V Brygady AK pamiętamy także my.

Po spotkaniu z młodzieżą w szkole nasza delegacja zapaliła znicz na symbolicznym grobie Huzara w Poświętnem.

Zdjęcia >>