Nowa kwatera główna

Stara nowa kwatera

12 maja z okazji święta pułkowego nastąpiło uroczyste otwarcie Naszej Kwatery. Otwarcie zostało wpisane w ramy gminnych obchodów 100-lecia niepodległości. Dzięki staraniom Wójta Gminy Poświętne Witolda Łapińskiego największy oddział kultywujący tradycje kawaleryjskie na Podlasiu ma godną Izbę Tradycji swego pułku. Otwarcia dokonał Wójt Witold Łapiński w asyście, między innymi, Eugenii Kuli Prezesa Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i Ich Rodzin, komendanta Szwadronu starszego wachmistrza Dariusza Kozakiewicza, Adama Obuch Woszczatyńskiego  syna wachmistrza Piotra Obuch – Woszczatyńskiego, który wraz ze swym stryjem (dowódcą pułku) pułkownikiem Władysławem Obuch – Woszcztyńskim walczył o utrwalenie granic Polski na wschodzie w wojnie polsko – bolszewickiej. Poświęcenia sal dokonali ksiądz kanonik Tadeusz Kaczyński proboszcz parafii św. Anny w Pietkowie i ks. prot. Władysław Masajło z parafii prawosławnej św. wlkm. Jerzego w Białymstoku. Po uroczystym otwarciu wszyscy zebrani zwiedzili wyremontowany obiekt.

Na ułańskie święto przyjechali goście: przyjaciele Szwadronu, rodzina pułkowa, wśród nich Adam Obuch Woszczatyński i Jerzy Kaczyński z małżonką z Warszawy, Andrzej Niedźwiecki z Wrocławia. Przybyli także  Mikołaj Zagórski z Kijowa i Dmitry Zwierzyński z Moskwy, zaprzyjaźnieni ze szwadronem członkowie GRH na czele z Policją Państwową 39, 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 2 szwadronem 11 Pułku Ułanów Legionowych oraz 1 Pułkiem Strzelców Konnych z Garwolina, przedstawiciele 18 BPR na czele z Zastępcą Dowódcy ppłk. Mariuszem Wożniakiem, byli przedstawiciele policji na czele z Komendantem Miejskim w Białymstoku Wojciechem Macutkiewiczem. Na ułańskiego grilla przybyli także strażacy OSP Pietkowo i Złotoria.  

Od tego roku możemy zajęcia prowadzić lepiej a także wzbogacić swoją ofertę edukacyjną.

Wszystko odbywa się w wyremontowanych pomieszczeniach. Dawne salki muzealne to jedna wielka Izba Tradycji. Jest w niej pokazana historia dworu w Pietkowie i tworzenie się 10. Pułku. Jest miejsce na wystawę umundurowania, sprzętu i broni kawalerii od roku 1918 po dwudziestolecie międzywojenne. W Izbie Tradycji wyświetlane będą prezentacje multimedialne i filmy. Teraz będzie można śmiało wzbogacać zbiory, bo znajdzie się dla nich miejsce. Z tej okazji zwracamy się do rodzin ułanów 10. Pułku Ułanów Litewskich z prośbą o udostępnienie nam pamiątek po nieżyjących już kawalerzystach. Chcemy by Izba tradycji poświęcona 10. Pułkowi była bogata i różnorodna

Powiększony szkolny korytarz to teraz sala konferencyjno – wykładowa. Tu będą mogły spotykać się liczniejsze grupy młodzieży, prowadzona będzie też działalność oświatowa dla dorosłych. Będą prowadzone też zajęcia dla młodych adeptów ułańskiej przygody, czyli wykłady o broni i mundurze oraz musztra. Także spotkania z okazji święta pułkowego, Hubertusa. Tu znajdą też swoje miejsce liczne dyplomy, podziękowania i puchary zdobyte przez naszych ułanów w całej Polsce.

Warto jeszcze wspomnieć o wyremontowanych łazienkach i dostosowaniu pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych.

Zdjęcia >>

Kwatera Główna >>