Narwiański Zajazd Szlachecki w Łapach Szołajdach


Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie,? Ja z synowcem na czele, i? – jakoś to będzie!.


Ziemia Łapska jest bardzo związana z historią podlaskiej szlachty od czasu późno-średniowiecznego osadnictwa na tych terenach szlachty mazowieckiej. Wiąże się z tym historia rodu Łapińskich – założycieli licznych zaścianków, na bazie których powstało miasto Łapy. Zatem dzień 28 sierpnia był bardzo ważny dla mieszkańców Łap i okolicznych miejscowości dlatego tak licznie przybyli na festyn Narwiański Zajazd Szlachecki w Łapach Szołajdach.

Zgromadziwszy się mogli zobaczyć „Jarmark Staropolski” pokaz historyczny przygotowany przez grupę Jantar. Posłuchać klimatycznej muzyki „Na chłopską” nutę w wykonaniu Absolwentów Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Gdyni. Główną atrakcją były jednak pokazy historyczne w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów.
Na prośbę zaprzyjaźnionej Gminy Łapy i dyrekcji Domu Kultury w Łapach przebrani w stroje szlacheckie pokazaliśmy zgromadzonym jak wyglądało pełne fantazji życie szlachty zaściankowej. Nie mogło zabraknąć popisów władania szablą, zabaw dziewcząt i chłopców oraz pełnych grozy pojedynków „zacietrzewionych” szlachciców. Wszystko na koniach, bo przecież kto bardziej niż szlachta kochał w dawnej Polsce konie.
Okrzyki aplauzu i gromkie brawa mówiły same za siebie. 28 sierpnia nie było jakoś to będzie Było wspaniale i z fantazją.

{gallery}galeria/szolajdy2011{/gallery}