Na terytorium III Rzeszy

Od kilkunastu lat w Grabowie, w powiecie kolneńskim w pierwszą niedzielę września, przywoływana jest pamięć walk toczonych przez Podlaską Brygadę Kawalerii we wrześniu 1939 roku. Szczególnie wspominana jest walka ułanów na terenach ówczesnej III Rzeszy – w okolicach Białej Piskiej, Grabowa i Kolna. W tym roku uroczystości odbyły się 14 września. Na nich nie mogło zabraknąć naszego Szwadronu. W tym roku reprezentowali nas koledzy: plutonowy Zdzisław Pruszyński, ułan Damian Jaworski, ułan Ireneusz Łapiński i ułan Przemysław Jabłonowski, po raz pierwszy konno wyjechał też najmłodszy w naszym Szwadronie 14 –letni Czarek Chrabołowski.

Uroczystości rozpoczęły Zwody Kawaleryjskie o szablę Wójta Gminy Grabowo. W zawodach wystartowali nasi koledzy: ułan Damian Jaworski i ułan Ireneusz Łapiński. Szabla w tym roku powędrowała do rąk Marcina Bieńkowskiego ze Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie. Drugie miejsca przypadło Radosławowi Ostapowiczowi, a trzecie Dariuszowi Woroszyło. Czwarty był nasz przedstawiciel Damian Jaworski na Kaprysie.

Po zawodach odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry i Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Bemowa Piskiego. Po mszy nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty na grobach poległych żołnierzy.

Następnie nastąpiła dekoracja zwycięzców i uczestników Zawodów, chwilę po tym amazonki z grabowskiego stowarzyszenia zaprezentowały „kadryla”.

O wierne odtworzenie epizodu – wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy Wschodnie zadbali członkowie Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego im. 10. Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa oraz grupy rekonstrukcyjne z Białej Piskiej, Grajewa, Pisza i Kolna. W niedzielnej inscenizacji użyto m.in. wozów bojowych z czasu II wojny światowej, nie mogło zabraknąć też koni, na których polskiej ziemi bronili ułani. Duże wrażenie – jak zwykle – na zgromadzonych zrobiła replika samolotu niemieckiego z okresu II wojny. Maszyna z hukiem przelatywała nad polem bitwy, towarzyszyły jej efekty specjalne, wybuchy i płomienie, zapierały dech w piersiach. Nic dziwnego, bo o oprawę pirotechniczną zadbał Artur Sobieraj, współautor oprawy pirotechnicznej m.in. do filmu „Baczyński”. 

http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Piknik_historyczny_w_Grabowie,23102.html