Kopna Góra


”W Sokołdzie, gdzie pobite powstańcy leżą, jak z góry schodzić, krzyż jest. Tam dęby rosną i krzyż…”
15 sierpnia w Kopnej Górze koło Supraśla oddano hołd żołnierzom – powstańcom listopadowym. To tu w czerwcu 1831 roku powstańcy z oddziału płk. Józefa Zaliwskiego stoczyli z moskalami swój ostatni bój. W zapiskach księdza Andruszkiewicza (między innymi na ich podstawie twierdzono, że odnalezione szczątki pochodzą z okresu powstania listopadowego) można przeczytać

Masowy grób powstańców odkryto kilka lat temu i kilka lat temu, dzięki uporowi stowarzyszenia Collegium Suprasliense (i jego ówczesnemu prezesowi, a dziś burmistrzowi Supraśla, Radosławowi Dobrowolskiemu) oraz wielu instytucjom i ludziom dobrej woli doprowadzono do ekshumacji ciał ze wspólnej mogiły. Każdy ze szkieletów (w wielu wypadkach nosiły one ślady dobijania szablami i kolbami) był pieczołowicie przenoszony przez archeologów do małych drewnianych trumienek. Po czym w uroczystej oprawie trzy lata temu wszystkie trumny umieszczono w kaplicy cmentarnej Buchholtza w Supraślu. W tym czasie w Kopnej Górze, niedaleko miejsca, w którym była wcześniejsza mogiła, urządzano cmentarzyk wojskowy. Znajduje się tam 46 kamiennych nagrobków. Na każdym z nich jest umieszczony kamień oraz znak orła. Przez środek nekropolii prowadzi brukowa aleja. Obok stoi kolumna zwieńczona rzeźbą orła powstańczego.

Uroczystości przeniesienia trumien na miejsce pochówku rozpoczęto o godzinie 13:00. Z Kaplicy Buchholtzów na supraskim cmentarzu, skąd żołnierze 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku przetransportowali 46 trumien ze szczątkami Powstańców na Kopną Górę.

Pogrzeb powstańców rozpoczął występ artystycznego chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, po czym rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Edward Ozorowski. W homilii ks. kmdr por. Zbigniew Rećko, proboszcz parafii garnizonowej w Białymstoku, przypomniał historię powstańczego oddziału płk. Zaliwskiego i bitwy pod Sokołdą, która była jedną z bitew Powstania Listopadowego. Zaproszonego na uroczystości abp. Sawę reprezentował prawosławny duchowny o. Sergiusz, a modlitwę w wyznaniu  ewangelicko-augsburskim odmówił ks. mjr Tomasz Wigłasz. Trumny powstańców zostały złożone w nowo utworzonej żołnierskiej nekropolii, jedynej w Polsce usytuowanej pośród starych dębów, pamiętających czasy powstania listopadowego.

Na uroczystym pochówku obecni byli przedstawiciele władz RP i województwa podlaskiego, goście z kraju i zagranicy Nie mogło tam nie być Dziesiątaków, początki naszego pułku sięgają przecież wydarzeń Powstania Listopadowego.

Po uroczystościach oficjalnych odbyło się spotkanie uczestników w Arboretum, tu przy ognisku był czas na refleksje, wspólne śpiewanie. Od tej chwili cmentarz – nekropolia powstańcza wpisuje się – obok Arboretum – w szlak wycieczek krajoznawczych i edukacyjnych.

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,14610732,Czekali_182_lata__Powstancy_listopadowi_spoczeli_z.html#TRLokBialTxt#ixzz2ezFFF9w8

{gallery}galeria/suprasl13{/gallery}